Retro ja vintage kõlarid – uus ja ammu unustatud vana!

 

Tõsiselt, kas on olemas helientusiasti, kes on kunagi unistanud lõppeesmärgina vaid ühe väikese Bluetooth-kõlari omamisest?  Vaevalt. Ikka unistatakse suurtest ja korralikest kõlaritest, mis täidavad täidlase, kõiki sagedusi katva ja detailse heliga kogu eluruumi ning on seejuures interjööri kaunistavaks elemendiks.

Selliseid kõlareid leidub nii kodudes kui ka masstootmises üha harvem. Vähemalt kuni viimase ajani. Sel kevadel toimunud Müncheni hi-fi messil oli aga selgelt tunda nende tuulte pöördumist. Taas on tulnud moodi retroliku või vintage välimusega suuremõõdulised riiuli- ja põrandakõlarid, ehk uued väljaanded neist mudelitest, mida mäletavad paremini meie vanemate või vanavanemate põlvkonnad. Ehkki selles on omajagu õhkamist nö vanade heade agade järele, ei ole see kindlasti uue laine kogu sisu.

Retrokõlarite välimusest ei tasu ennast kindlasti petta lasta – tehnoloogia ja materjalid nendes kõlaripaarides on alati uued ning tõenäoliselt on just täna nende helipilt lähemal sellele, millest omaaegsed disainerid ning insenerid unistasid. Kohati ülimalt geniaalsed ja leidlikud spetsialistid ning oma ala entusiastid panustasid helitehnoloogia arengusse pikki aastakümneid, töötades välja kõik need põhimõtted, mis on suuresti tänase hi-fi maailma alustaladeks. See, et moodne keskmine kodukõlar on sageli lihtsalt üks must plastikust kast, mis teeb parimal juhul enam-vähem häält ja vaatab paljudest elementaarsetest hi-fi-tõdedest mööda, on paljuski meie enda mugavuse, pinnapealsuse või ignorantsuse tulemus. Ja tegelikult ei rahulda see lõpuks ju ei meid ega ka tootjat.

Seda reaalsust püütaksegi nüüd ümber suunata ja kõlaridisaini on naasemas möödunud aegade mänguline ja külluslik joon. Aeg on selleks küps – kaasaegne tehnoloogia võimaldab igasuguse välise disainiga ühte sammu käia. Ja tõepoolest, miks rahulduda ühega, kui on võimalik saada parim mõlemast ajastust?

Allpool toome sinuni valiku retrokõlarite üha paisuvast nimekirjast. Valisime välja ikoonilisemad ja hetkel aktuaalseimad mudelid. Loomulikult on sul neid kõiki võimalik ka ValiHeli salongist endale soetada. Veelgi enam – kõiki kõlareid (peale Mission 770) on võimalik meie salongis ka kuulata.  Küsi meilt pakkumist või klikka ValiHeli kodulehel!

 

JBL L 100 Classic

Originaal: JBL L 100 (1972 – 1976, USA)

Ameerika audiobränd JBL tähistas tähistas 2021. aastal juba oma 75. sünnipäeva. Nende läbi aegade üks populaarseimaid, lausa ikoonilise staatuse omandanud mudeleid on kahtlemata L100.

L100 Classic on originaalse (1970. aastal loodud) mudeli uus kaasaegsete täiendustega versioon, mis nägi ilmavalgust esimest korda 2018. aastal. Kvaliteetne ehitus ja kaasaegsed materjalid võimaldavad kõlaripaaril esitada heli paremini kui kunagi varem. Nende kõlarite eripäraks on suur 12-tollise läbimõõduga bassielement, mida kohtab tavaliselt pigem subwoofrites. Lisaks on tegemist kolmeribalise ja tänapäeval suhteliselt harvaesineva kõlarielementide konfiguratsiooniga. Keskmisest kogukamate kõlarite paigutamine ruumis võib olla teinekord tagumisel küljele avanevate bassiavade tõttu keeruline, kuid mitte nende kõlarite puhul – bassiava avaneb neil esipaneelile. Suureks akustiliseks toeks ruumiga sobitamisel ja seeläbi müügiargumendiks on muidugi ka kõrgete ning keskmiste sageduste reguleerimisvõimalus otse bassiava kõrval asuvate juhtnuppude kaudu.

Need kõlarid sobivad keskmistesse ja suurematesse kuulamisruumidesse ning parima tulemuse saamiseks soovitame kasutada kvaliteetset ning võimekat helivõimendit.

Soetada saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

KLH Model Five

Originaal: KLH Model Five (1968-1977, USA)

Pärast 30 aastast pausi omanikku vahetanud ja toomisele uuesti hääled sisse saanud KHL HQ kolis oma peakorteri Noblesville’i, Indianasse. Firma suurest pärandist taaselustati paljude mudelite tootmine, kaasa arvatud aastatel 1968.-1977. tootmises olnud 10-tollise bassielemendiga populaarne KHL Model Five. Tegemist on suuremõõdulise riiulikõlariga, mis jalgadele sobitatuna teenib kuulajat väga hästi ka põrandakõlarina. Siiski pole taotluseks olnud originaalse mudeli täielik kopeerimine, vaid arvestatud on kaasaegse muusika kuulaja soovide ning vajadustega. Muudetud on nii elementide arvu kui lõikesagedusi ning erinevad on ka ülejäänud esitust puudutavad tehnilised andmed. Loomulikult on kõik liikunud paremuse poole.

Kõlarite tagumisele küljele terminalide kohale on lisatud nupp kõlari akustika reguleerimiseks. See võimaldab kohandada heli kuulamisruumile sobivamaks, vähendades üle 400 Hz ulatuva heliriba nivood -1 või -3 dB, mille tulemuseks on vähem kõrgsageduslike ruumipeegeldusi.

KLH Audio klassikalise kõlarimudeli uuendatud versiooni valmistamisel on kasutatud on ehtsaid puidust spoone. Lisaks on nende juures kasutatud KLH Audio asutaja Henry Klossi poolt väljatöötatud akustilise tehnoloogia põhimõtteid.

Osta saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

Wharfedale Linton Heritage

Originaal: Wharfedale Linton (1965, UK)

Ka hi-fi legend Wharfedale on pika ajaloo tähistamiseks loonud kunagiste kuulsate mudelite rekreatsioone. Seerial on nimeks “Heritage” ja selle peamiseks eesmärgiks on, nagu ka teistel tootjatel, ühildada originaalne välimus kaasaegse teholoogia ning materjalidega. Viimane selle kollektsiooniga liitunud kõlar ongi legendaarne Linton Heritage.

Algne Linton debüteeris 1965. aastal ja jõudis kiirelt klassiku staatusesse, mida peeti tõsiseks audiosõbra kõlariks, kuid mis oli samal ajal ka suhteliselt taskukohane. Lintoni kõlarikast on piisavalt suur selleks, et mahutada kolm kõlarielementi, sealhulgas paraja suurusega bassielement.

1960. ja 1970. aastate versioonid olid hästi tuntud just rikkaliku ja loomuliku helikvaliteedi poolest. Uus mudel säilitab need omadused, samas on täiustatud jõudlust ja detaile. Bass on sügav ja hästi määratletud, keskmised sagedused selged ja avatud, vabalt hingava dünaamika ning laiaulatusliku skaalaga. Muusika ärkab neis ellu kohe esimesest taktist!

Vaatamata märkimisväärsetele uuendustele jääb Linton siiski algupärase versiooni loomutruuks rekreatsiooniks, mille eripäraks oli omal ajal püstloodis asetus ja 3-ribalisus (tänasel päeval harvaesinevas konfiguratsioonis). Ka proportsioonid on klassikaliste Lintoni mudelitega väga sarnased.

Osta saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

Klipsch Heritage The Sixes

Originaal: puudub (US)

Ameerika tootja Klipschi “The Sixes” aktiivsed riiulikõlarid on selles nimekrijas täiesti eraldi nähtuseks, kuivõrd nende retroliku välimuse taga ei peida end ükski konkreetne minevikumudel, vaid siinkohal räägime peamiselt inspiratsioonist ja disainikeelest. Kõik, mis kõlaris sees, on uus ja tänapäevane ning ka multifunktsionaalne kasutusviis ei oma minevikus ühtki analoogi.

Pikka aega on enamus kõlaritootjaid tootnud erinevaks otstarbeks ja vajadusteks loodud nö tüüpkõlareid nagu põranda-,kodukino- või riiulikõlar. Nüüd on hakanud need piirid hägustuma. Klipsch “The Sixes” on formaadilt on justkui klassikaline riiulikõlar, kuid funktsionaalsuselt ja jõudluselt sobib väga erinevatesse olukordadesse.

Nende aktiivkõlarite külge on võimalik otse ühendada vinüülplaadimängija, teler, Cd-mängija, striimer, arvuti või Bluetooth®-i toega seadmeid. Olenemata allikast pakuvad Klipschi “The Sixes” kõlarid alati meeldivat ja elamusi andvat heli. Hi-fi klassi audiofiilne, puhas ja õrn heli hellitab kõrvu, samas on neil piisavalt jõudlust, et anda sulle korralik tantsusaali või teleelamus.

Luksusliku joonega vintage-disain ja futuristlik hi-fi klassi sisu on toonud selle kõlaripaari näol lauale ning kapinurkadele põneva kombinatsiooni, mis kõnetab korraga nii helientusiaste kui elegantse silmailu nautijaid.

Osta saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

 

Mission 770

Originaal: Mission 770 (1978, UK)

Mission 770 on pika ajalooga Inglise kõlaritootja Mission üks ikoonilisemaid mudeleid, mis on nüüd saanud uue sisu ja hingamise.

1978. aastal teedrajavate uurimistööde tulemusena loodud originaalne Mission 770 müüs end kiirelt Missioni kõlarite müügiedetabeli tippu, millele järgnesid varsti täiustatud MK2 ja MK3 mudelid. Hiljem tehti samast kõlarist veel rohkelt edasiarendusi ja variatsioone Freedom seeria alt, kuid ükski neist ei saavutanud enam algse mudeliga võrdväärset tunnustust ega müüginumbreid. Nüüd on mudel 770 tagasi Missioni enda kaubamärgi ja tootmise all.

Peene viimistluse, naturaalse helipildi ja väga hea hinna-kvaliteedi suhtega Mission 770 uusversioon on kõikjal maailmas taas väga hästi vastu võetud. Originaalmudel oli tuntud eelkõige oma sooja, rikkaliku ja loomutruu kõla poolest ning need omadused on õnnestunud ka nüüd puutumata jätta. Küll aga on helipilt avatum ja materjalide ning tehnoloogia arengust tulenevalt on oluliselt lisandunud jõudlust, mis tähendab, et juba niigi hea kõlaripaari esitus on saanud uue ning veelgi parema hoo ja see teeb kuulajatele ainult head meelt.

Osta saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

 

Fyne Audio Vintage X

Originaal: konkreetne mudel puudub (1970s, UK)

Šotimaal kõlareid valmistav Fyne Audio on kõlarimaailmas üsna värske nimi, samas on suures osas tegu üle 90-aastase tegutsemisajalooga Tannoyst lahkunud inseneride ja muude spetsialistide poolt loodud firmaga. Seda, et nad teavad täpselt, mida teevad, tõestab ka nende uus  – tõsiste helientusiastide seas palju elevust tekitanud – vintaaž kõlarite sari.

Meil on hetkel salongis kuulamiseks-vaatamiseks väljas paar unikaalse 70ndatest pärit retroliku disaini ja luksusliku viimistlusega Vintage Classic X kõlareid, mis pakuvad väga musikaalset esitust, tõeliselt suurt helilava ning unustamatult võimsaid emotsioone. Vintage X kõlaritega on iga loo kuulamine omaette sündmus ja võib vabalt juhtuda, et naudid nendega väga ka muusikat, millest sa ehk varem pole väga huvitatud olnudki. Selliste kõlarite omamises ongi omajagu seiklust, sest hindad seni kuuldu kindlasti vähemalt osaliselt ümber.

Suuremahuline BassTraxi tehnoloogiaga kõlarikast võimaldab ainulaadsel 250 mm (10-tollisel!) IsoFlare kõlarielemendil pakkuda oma klassi parimat jõudlust ja suurepärast dünaamikat. Fyne Audiole omaselt kontsentrilise kõlarielemendiga pärandmudelid hiilgavad kõik puhta ning tuba täitva helipildiga.

Tõsi, see lõbu ei tule küll odavalt, kuid kellel on ruumi ja soovi saada osa killukesest ajaloost ning tehnoloogia viimasest arengust, tasub sellisele investeeringule mõelda.

Osta saad neid kõlareid ValiHeli veebipoest.

Seega – aeg on küps, et oma vanad Radiotehnika S90 või Estonia 35 kõlarid välja vahetada. Enne otsuse tegemist soovitame aga õigeima valiku tegemiseks erinevaid kõlareid kuulamas ja vaatamas käia. Seisuga 01.01.2023.a. on ValiHeli salongis kuulamiseks väljas kõik ülaltoodud kõlarid peale Mission 770.

Kohtumiseni!