Kas mu vinüülplaadimängija vajab eelvõimendit?

ValiHeli salongis ei möödu päevagi kui keegi meilt küsimusele: ” Kas vinüülplaadimängija vajab eelvõimendit?” vastust ei otsiks.

Lihtne vastus on JAH.

Vinüülplaatide esitamiseks peab stereosüsteem sisaldama fono eelvõimendit. Kuid see ei tähenda tingimata, et eelvõimendi peab olema järjekordne eraldiseisev seadeldis süsteemis. Paljudel plaadimängijatel, ressiiveritel ja isegi aktiivkõlaritel on juba sisseehitatud fono-eelvõimendi. Tõsi, selle kvaliteet ei pruugi olla nii hea nagu eraldi eelvõimul.

Kui sa proovid mängida vinüülplaate stereosüsteemis, mis ei sisalda fono eelvõimendit, on muusika helitugevus äärmiselt madal ja bass puudub täielikult.

https://pood.valiheli.ee/rega-fono-mm-mk5-vinuulplaadimangija-eelvoimendi/
Rega Fono MM MK5 vinüülplaadimängija eelvõimendi  on mõeldud kasutamiseks koos MM helipeaga.

Eelvõimendi sisuliselt võimendab vinüülimängija helipeast tulevat muusikasignaali ja korrigeerib seejärel signaali sagedusi nii, et seda saab kasutada ka tavaline helivõimendi.

Näiteks oletame, et sinu helipeast lähtuva signaali nominaalne väljunditase on ca 1 mV (0,001 V). Teie stereosüsteemi Line sisend nõuab aga umbes 100 mV (0,1 V) signaali. Nõutava taseme saavutamiseks suurendab tüüpiline fono eelvõimendi signaali 40–50 dB võrra.
Sagedusi korrigeeritakse aga seetõttu, et vinüüle pressitakse vähendatud bassisagedustega ja võimendatud kõrgete sagedustega. See võrdsustus võimaldab pikendada salvestusaega – plaadivao mõõtmed hoitakse väikesed, parandades samal ajal helikvaliteeti ja vähendades plaadi kulumist. Fono eelvõimendi võrdsustab signaali, püüdes seda võimalikult lähedale viia põhisalvestuse sageduskarakteristikule. Kogu protsessi nimetatakse RIAA (Ameerika salvestustööstuse assotsiatsiooni) tasanduskõveraks, millest sai 1950. aastatel üldine tööstusstandard.

Kuidas eelvõimendi süsteemist üles leida või sinna juurde lisada?

Vinüülplaadimängijasse sisseehitatud eelvõimendi

Algtaseme plaadimängijad (hinnaklass paarsada eur) on sageli varustatud sisseehitatud eelvõimendiga, kuid mitte alati.

Kontrollimaks, kas plaadimängijal on sisseehitatud eelvõimendi, uuri, kas seal on LINE väljund. LINE väljundiga plaadimängijal on alati sisseehitatud eelvõimendi. Kui seal on ainult PHONO-väljund, pole plaadimängijal sisseehitatud eelvõimendit.

Sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijatel on tavaliselt lüliti, mille saab seada asendisse PHONE või LINE. Seega saad valida, kas soovid sisemise eelvõimendi funktsiooni lubada või keelata.

Kui plaadimängijal on sisseehitatud eelvõimendi ja lüliti on seatud asendisse LINE, saab selle ühendada igat tüüpi võimendi, vastuvõtja ja aktiivkõlarite standardsisenditega. Need sisendid on sageli tähistatud AUX, LINE, CD, TUNER, INPUT ja ANALOG.

Kui otsid kvaliteetsemat sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijat, siis soovitame vaadata Rega Planar 1 Plus poole, mis on üks paremaid valikuid. See ühendab auhinnatud Rega Planar 1 plaadimängija ja auhinnatud Rega Fono Mini A2D eelvõimendi paketiks, mis on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega.

Rega Planar 1 Plus vinüülimängijal on sisseehitatud eelvõimendi

Kui siseneme audiofiilide ja tipptasemel plaadimängijate kategooriasse, ei ole sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijad kuigi levinud. Selles hinnaklassis leiame enamasti plaadimängijaid, mis ei sisalda fono eelvõimendit.

Stereoressiiverisse sisseehitatud eelvõimendi

Vanadel, üle paarikümne aasta vanustel stereoressiiveritel on sisseehitatud eelvõimendi enamasti olemas, kuna tol ajal oli vinüül põhiline helikandja. Hiljem, CD-de ajastul, hakkas aga enamik tootjaid eelvõimendit ressiiverite disainist välja arvama. Praegusel hetkel on vinüülformaat taas ülimalt populaarne ja paljudel ressiiveritel on fono eelvõimendid jälle olemas.

Kontrollimaks, kas sinu ressiiveril on sisseehitatud eelvõimendi uuri, kas sellel on PHONO-sisend. PHONO-sisendiga vastuvõtjal on kindlasti sisseehitatud eelvõimendi.

Kui sinu vastuvõtjal on PHONO-sisend, saad selle sisendiga ühendada ilma fono eelvõimendita plaadimängija. Sel viisil kasutad vastuvõtjasse sisseehitatud eelvõimendit. Aga nagu öeldud – see ei saa odavama toote puhul olla kunagi sama hea, kui eraldi eelvõimendi

Aktiivkõlaritesse sisseehitatud eelvõimendi

Üha enam on saadaval ka sisseehitatud eelvõimendiga aktiivkõlareid. Olenevalt hinnast on võimalik saada erineva kvaliteediga seadmeid. Sobiva aktiivkõlari tunneb ära samamoodi nagu ressiiveri puhul – tuleb uurida kõlarit, kas seal (enamasti tagaküljel) on PHONO-sisend.

Fono eelvõimendusega aktiivkõlarid Elipson Prestige Facet 6B BT.

 

Eelvõimendi eraldiseisva seadmena

Eraldiseisva seadmena on teil eelvõimendit vaja kindlasti järgmistel juhtudel.

Esimene ja kõige ilmsem olukord on see, kui ühelgi teisel sinu helisüsteemi komponendil pole sisseehitatud eelvõimendit. Seega pole muud võimalust, kui lisada eraldiseisev eelvõimendi.

Eraldiseisvad eelvõimendid on üldiselt kvaliteetsemad kui sisseehitatud eelvõimendid – see võimaldab saada palju kõrgema täpsusega heli. Juhul kui pead lugu helikvaliteedist, siis tasub samuti vaadata eraldiseisvate eelvõimendite poole.

Eraldiseisva fono eelvõimendi kasutamise korral tuleb see ühendada plaadimängija PHONO-väljundi ja ressiiveri LINE-sisendi vahel, viimaseid on ressiiveritel enamasti mitu ja need on sageli tähistatud “AUX”, “LINE”, “CD”, “TUNER”, “INPUT” ja “ANALOG”.

Kindlasti tekib kohe küsimus, kas kõik eelvõimendid on ühesugused ja kui ei, siis millist valida?

Tõsi ka eelvõimendeid on erinevaid ja neist teeme tulevikus kindlasti eraldi juttu. Laias laastus saab neid aga valida vastavalt kasutatava helipeatüübi järgi. Kas MM (Moving Magnet) või MC (Moving Coil). Enamasti alustatakse MM helipeast. Aga kui rahakott võimaldab soovitame osta kohe eelvõimendi, mis suudab hakkama saada mõlema helipeatüübiga.

Et oleks lihtsam valida oleks, siis toome lõpetuseks ka mõned eelvõimude näited, mida hetkel kindlasti soovitada võime.

iFi Zen Phono – sobilik nii MM kui MC tüüpi helipeale, saab hakkama praktiliselt kõikide tavakasutuses olevate helipeadega. Vaikne ja hea detailsusega. Tuntud tootjate komponendid ja kestev konstruktsioon.

 

iFi Zen Phono eelvõimendi.

 

Musical Fidelity V90 LPS – sobilik nii MM kui MC tüüpi helipeale, saab hakkama praktiliselt kõikide tavakasutuses olevate helipeadega. Suurepärane helikvaliteet. Väga tugev korpus.

Musical Fidelity V90 LPS vinüülplaadimängija eelvõimendi.

Pro-Ject Tube Box S2 – audiofiilidele mõeldud lampidega kompaktne eelvõimendi. Sobilik nii MM kui MC tüüpi helipeale. Täpne RIAA korrigeerimine, eriti madal müratase. Paneb kõik sinu lemmiklood helisema!

Pro-Ject Tube Box S2 lampidega eelvõimendi juba kogenenumale muusikasõbrale.