Milline riiulikõlar vastab minu vajadustele?

Rotel võimendi ja B&W 607 S2 riiulikõlarid

Hea riiulikõlar on suurepäraseks valikuks eelkõige oma kompaktsete mõõtmete poolest, sobitudes hästi väikestesse ja keskmise suurusega ruumidesse, kus põrandakõlarid oma mõõtmete poolest juba liiast oleksid. Samas on riiulikõlari helipilt kõrgema kvaliteediga ja tänu suurematele elementidele ka laiema sagedusvahemikuga kui soundbaridest tulev heli.

Väikesemõõdulisi kõlareid leidub täna väga erineva disainiga ja seetõttu pole välimuse järgi sobiva paari leidmine just üle jõu käiv ülesanne. Endale õige heliga kõlarite leidmine on aga juba märksa keerulisem, kuid samuti mitte võimatu – tuleb vaid järgida mõningaid järgnevaid soovitusi ja olla iseenda ning oma vajaduste suhtes aus. Käesolevas postituses keskendumegi erinevatele passivset tüüpi riiulikõlaritele ehk kõlaritele, mis vajavad heli tekitamiseks lisaks eraldi helivõimendit ja ka heliallikat või seadet, mis sisaldavad mõlemat komponenti.

Muuseas – hoolimata nimest ei peaks riiulikõlar üldse riiulis seisma, vastupidi – selline asukoht on enamasti ideaalist üsna kaugel (tekivad helipeegeldused, resonants, moonutused). Riiulikõlar sobib märksa paremini eraldi kõlarijalgade või kapinurga peale, et oleks tagatud õige helipildi saavutamiseks vajalik tühi ruum kõlarite ja muude pindade vahel.

Esimese sammuna õigete kõlariteni jõudmiseks tuleb aga vastata küsimusele: “Mida ma vajan?”.

Mida ma vajan?

Esmalt hinda ära oma toa suurus ja mõtle sellele, kas soovid, et kõlaritest tulev heli täidaks kogu tuba või toimub kuulamine ainult mingis osas – näiteks ühel toa poolel tugitooli peal. Esimesel juhul vajad suuremaid ja võimsamaid kõlareid, kui teisel.

Lisaks tasub mõelda sellele, kas kuulad muusikat ühes kindlas punktis, või soovid, et need mängiksid ühtlasemalt kogu ruumis. Kvaliteetse stereoheli nautimiseks konkreetses punktis tasub vaadata pigem kõlarite poole, millel on heli suunavad/fokusseerivad kõlarielemendid (näiteks ruuportehnoloogiaga Klipsch RP600M). Vastupidisel juhul sobivad aga pigem heli hajutava iseloomuga riiulikõlarid (KEF LS50 Meta).

KEF LS50 Meta kõlarid hajutavad heli ruumis laiali

Väga oluline on ka see, mida sa kuulad. Klassikalise muusika jaoks sobivad paremini hea dünaamika, laia helilava ja ülimalt detailse esitusega “pehmemekõlalised” riiulikõlarid. Raskem rokk, metal ja klubimuusika lõikavad aga pigem kasu kõlaritest, millel on täidlane, konkreetne kõla. Nende edastatav heli on teravam või bassisem, kiire regeerimisega ja need suudavad mängida ka väga valjut heli, seda oluliselt moonutamata.

Kui kuulud viimaste sekka ja armastad muusikat kuulata eriti valjult tasub kindlasti jälgida veel sedagi, kas ja millisel küljel asub kõlaril bassiava. Sellest oleneb paljuski kõlari paigutus ruumis. Kõlareid, mille bassiava asetseb nende tagaküljel, ei saa seinale väga lähedale seisma panna, kuna valjul kuulamisel kipuvad madalad sagedused peegelduste tõttu moonutatud saama. Selle vältimiseks oleks hea kõlarid asetada seinast vähemalt 30-40 cm kaugusele.

Kõlarite ideaalne paigutus ruumis.

Kui kõik eelnev on sul endale selgeks tehtud, siis tasub hakata kalkuleerima, mis hinnaklassis riiulikõlareid sa endale võimaldada saad. Reeglina on keskeltläbi ikka nii, et mida rohkem kulutad, seda rohkem vastu saad. Iseasi, kas see “rohkem” on just täpselt see, mis sulle meeldib või kas vahe ka kõrvaga kuuldav on. Kõlari ostmine on paljuski ka väga emotsionaalne tegevus – kas side uue kõlaripaariga tekib või mitte, saad teada ikkagi selle ees istudes. Seetõttu tasub võimalusel alati enne ostmist salongist läbi tulla ja mõned oma lemmiklood ära kuulata, siis võib kindel olla.

Palju kiitust pälvinud kõlarid

Järgnevalt toome ära mõned ValiHeli salongis müüdavad populaarsemad riiulikõlarid, mis on meeldinud nii meie klientidele kui ka meile ja mida võime rahuliku südamega soovitada.

Mission LX-2 MKII

Pilkupüüdva välimusega kõlarid algajale helientusiastile – Mission LX-2 MKII

Kui oled algaja muusikaentusiast ja ei tihka või saa veel tehnika peale suuri summasid kulutada, kuid tahaks ikkagi kuulata kvaliteetset heli, siis võiks alustada inglise tootja Mission LX-2 MkII riulikõlaritest. Selle raha eest saad korralikult ehitatud kõlarid, mis paistavad koheselt silma pisut ebahariliku kõlarielementide asetusega. Nö ümberpööratud disain on end aga õigustanud! LX-2 MKII kõlarid esitavad muusikat puhtalt ja usutavalt ning neisse on juba esimesest kuulamisest kerge armuda. Tegemist ei ole just kõige bassisema valikuga (5-tolline element seab omad piirangud), kuid see-eest säravad need keskmiste ja kõrgemate sageduste esitamisel, täites tuba ja luues fantastilist atmosfääri. Sobivad hästi eelkõige väiksematesse eluruumidesse, koos subwoofriga saate aga juba väga häid tulemusi ka suuremates kuulamisruumides.

Elac Debut 2.0 B6.2

Soodne ja kvaliteetne valik alustavale muusikasõbrale on Elac Debut 2.0 B6.2

Odavama hinnaklassi kõlaritel puudub sageli midagi vajaka jääma – kas on bassi vähe või on kõrgeid liiga palju või näevad need kuidagi odavad välja. Elac Debut 2.0 B6.2 puhul midagi sellist pole. Paneb hoopiski imestama, kuidas nii puhta, hea eraldusvõime ja elava heliga kõlarid saavad sellist hinnasilti kanda. Elac Debut kõlarid tulevad mängeldes toime nii pehmema kui käredama heliga ja neid on huvitav kuulata, ka siis kui kompositsioonid on keerukad ning korraga mängib terve sümfooniaorkester. Sobivad hästi ka neile, kel kõlarite ainsaks asukohaks on seinaäärne nish – tänu ettepoole suunatud bassiavale väheneb moonutuste võimalus. Tegemist on paljukiidetud ja auhinnatud kõlaritega. Iseloomujoonteks: tasakaalukus, puhtus, sujuvus.

 

Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Bowers & Wilkins 606 S2 Anniversary Edition – kvaliteet ja jõudlus käsikäes

Bowers & Wilkinsi 606 S2 Anniversary Edition kõlarid tõusevad esile eelkõige soliidse helilava ja selge ning väga puhta keskmise ja ülemise registri esituse poolest. B&W 606 S2-l on eriline anne tuua muusikas välja kõik kõlarõhud ja nüansid, mida artistid oma loomingusse pannud on. Näiteks kõlab metal läbi nende kõlarite ka tõesti metalselt, mistõttu on need ühed armastatuimad rock-muusikale sobivad kõlarid. See kõlaripaar säilitab oma puhta kõla ja mängulusti ka väga valju esituse kestel ning ei hakka heli moonutama. Omas hinnaklassis on neile praktiliselt võimatu vastast leida ja iga tõsine melomaan võiks nende kõlaritega tutvust teha ning seda olenemata žanrist. Aegumatu klassik!

 

Wharfedale EVO 4.2

Wharfedale EVO 4.2 suured ja pehmekõlalised riiulikõlarid juba teadlikumale ostjale

Wharfedale EVO 4.2 kõlarite eripäraks on tavapärasemast suuremad mõõtmed, suunatud helivooga kõrgsageduselement ja väga hea bassilaiendusega madalsageduselement. Tulemuseks väga puhas ja “pehme” heli, millel on nii detailsust, sügavust kui avarust. Sobivad kõige paremini jazzi, klassika, aga vaiksema elektroonika või pehmema rocki jms esitamiseks. Piisavalt bassised, et tulla toime subwoofrita, samas ei hakka bass sind segama – kõik on tasakaalus. Sobiva võimendi korral on nad ühed musikaalsemad kõlarid oma hinnaklassis.

 

KEF LS50 Meta

KEF-i kompaktsed ja väga musikaalsed LS 50 Meta riiulikõlarid tõelisele nautlejatele

Sobivad ideaalselt pehmemate stiilide esitamiseks. Detailiküllus, üleüldine sügavus ja hea dünaamika on selle kõlari kohta käivateks märksõnadeks. Heli ruumis laiali hajutavate elementide poolest ei ole sul tingimata tarvidust ühes kindlas punktis istuda – atmosfääri jagub kogu ruumi. KEF LS50 Meta on oma kompaktete mõõtmete kohta üpriski raske ja tema korpus on tehtud materjalidest, mis neelavad ebasoovitavaid sagedusi. See annab juurde nii puhtuses kui esitatava heli dünaamikas. Tegemist on ühtede kõige musikaalsemate ja pehmekõlaliste kõlaritega, mida meie kuulnud oleme. Küll ei pruugi need kõlarid aga sobida neile, kel soov muusikat kuulata nö “punn põhjas” – KEFi kõlarielemendid pole selleks mõeldud ja võivad ekstreemsetel helinivoodel madalamaid sagedusi moonutama hakata. Kui see sulle probleemiks ei ole, siis on tegu oma hinna ja suurusklassi tippkõlaritega, mis näevad pealekauba väga moodsad välja.

 

Fyne Audio F700

Elegantsed hi-end kõlarid Fyne Audio F700 teevad igast kuulamiskorrast sündmuse

F700 näol on tegemist nii hinna kui kvaliteedi poolest HI-END tootega, mis paneb kõrvad liikuma juba tõsisematel audiogurmaanidel. Suurepärase eraldusvõimega, jõuline, kuid musikaalne esitus annab tunnistust kõlari väljatöötamisse pandud ajast ja hoolivusest. Elegantne välimus ja oma kõlapildi kohta ootamatult väiksed mõõtmed vaid lisavad ahvatlust. Tegemist on heli hajusalt jaotavate kõlaritega, mille siidine saund kandub laiali ühtlaselt kogu ruumi ulatuses ja tekitab tunde nagu oleksid otse laval või sündmuste keskel. Parima tulemuse saamiseks soovitame neid kõlareid võimendada korraliku stereohelile pühendunud stereovõimendiga.

Ülaltoodud valik on tehtud ValiHeli salongis kuulamisruumis väljasolevate kõlarite seast ja ei pretendeeri lõplikule tõele (mida helimaailmas ei kipugi olema) vaid meie meeskonna subjektiivsele arvamusele. Küll aga on enamus väljavalitud kõlaritest pärjatud ka maailma tuntuima helitehnika ajakirja “What Hi-Fi?” ekspertide poolt 5* hinnanguga, seega tasub kindlasti kuulama tulla, kas meie ja ekspertide arvamus leiab ühisosa sellega, mida huvilisena otsima oled tulnud.

Kohtumiseni ValiHelis – oma kõrv on kuningas!