Avatud või suletud tüüpi kõrvaklapid – mis neil vahet on?

Plaanid endale uusi kõrvaklappe soetada, kuid pole oma valikus veel päris kindel?

Enne kui hakkad raha kulutama, tasuks hoolega läbi mõelda, milliseid klappe ideaalis vajad. Kus need enim kasutust leiaksid ja millise tehnika abil neid kuulama hakkaksid? Kindlasti on oluline ka see, millised on sinu muusikalised eelistused ja kas tähtsam on helikvaliteet või pigem praktilisus/mobiilsus või hoopiski klappide välimus?

Siinkohal olgu esmalt ära märgitud, et muusika kuulamine on väga personaalne kogemus ja lõplikku tõde pole lihtsalt olemas. Kõige kindlam viis endale sobivaimate klappide leidmiseks on ikkagi erinevate klappide pähe proovimine. Näiteks on meie ValiHeli salongis on kohapeal kuulamiseks olemas ca 100 paari erinevaid klappe – tule tutvuma!

ValiHeli pidevalt uuenev klapistend

Kõrvaklappide kategoriseerimine

Kuigi kõrvaklappe võib kategooriatesse jagada mitmete tunnuste järgi (hind, võimsus, kuju, materjalid, ühilduvus, kasutusotstarve) võtame seekord luubi alla ühe kõige üldisema ja põhimõttelisema jaotuse ning räägime suletud ja avatud tüüpi kõrvaklappide erinevustest.

Grado 125x avatud tüüpi kõrvaklapid

Suletud ehk kinnist tüüpi (closed back) kõrvaklapid

Suletud tüüpi kõrvaklappide tagakülg on täielikult suletud. Selliste klappide heli väljub ainult sellelt küljelt, kus see sinu kõrva jõuab. See tähendab, et sinu muusika on pooleldi kinnises kestas, kus helilained tahes-tahtmata omavahel põrkuvad. Selle tagajärjel võib heli olla veidi moonutatud – ülearuselt bassine ja mitte nii detailne või täpne. Üldine helipilt on vähem avatud – nagu kuulaks muusikat pisikeses kambris. Samas blokeerivad kinnist tüüpi klapid parema isolatsiooni tõttu palju rohkem välist müra.

Meze 99 Classic suletud tüüpi kõrvaklapid

Millal eelistada ja millal mitte?

Suletud ehk kinnist tüüpi kõrvaklapid sobivad kasutamiseks eelkõige siis, kui on vajalik ümbritsevate keskkonnahelide summutus, kas siis aktiivsel või passiivsel moel. Passiivselt summutavad müra suuremal või vähemal määral kõik suletud tüüpi klapid. Aktiivselt summutavad müra aga vaid need kinnist tüüpi kõrvaklapid, millel vastav elektrooniline funktsioon peal on.

Sobivad ideaalselt:

 • mobiilseks kuulamiseks (passiivne või aktiivne mürasummutus)
 • igapäevaseks kuulamiseks (kontoris, söögitegemise kõrvale jne)
 • ühistranspordis kuulamiseks
 • audio salvestamiseks (avatud klapid lekitavad heli, mistõttu võib ka see kergesti salvestuse peale jääda)
 • DJ-kasutusse

Ei ole sobilikud:

 • sportimiseks (kõrvade ülekuumenemise oht)
 • väga pikkadeks kuulamissessioonideks (kõrvade ülekuumenemise oht)

Hinnatud tootjad: Meze Audio, Audio-Technica, Austrian Audio, Beyerdynamic, Bowers & Wilkins.

ValiHelis veebipoes saadaval oleva suletud tüüpi kõrvaklappide valiku leiad SIIT.

NB! Kuna toodete sisestamine veebipoodi on alles pooleli, siis huvipakkuvate (aga veebipoes puuduvate) kõrvaklappide infot küsi chati-s, e-maili või telefoni teel – vt siia.

Audio-Technica ATH-M50x suletud tüüpi kõrvaklapid

 

Avatud tüüpi (open back) kõrvaklapid

Avatud tüüpi kõrvaklappide tagakülg on kaetud õhku (ja ka heli) läbilaskva kattega. See tähendab, et klappide tagakülje sein ei põhjusta resonantsi ja madalate helilainete summeerumine ei ole probleemiks. Heli on väga detailne, õhuline ja avatud – nagu suurel laval. Paljud kallid ja kõrge kvaliteediga kõrvaklapimudelid ongi avatud tüüpi, kuna see võimaldab neil kõlada loomulikumalt ning selgemalt. Samas lekib heli klappidest ka väljapoole – olenevalt mudelist ja kuulatava heli valjususest võib see ümbritsevaid inimesi üksjagu segada.

Hifiman Ananda avatud tüüpi kõrvaklapid

 

Millal eelistada ja millal mitte?

Sobivad ideaalselt:

 • Hi-Res muusika kuulamiseks
 • kodus kuulamiseks
 • miksimiseks ja masterdamiseks
 • pikkadeks kuulamissessioonideks

Ei ole sobilikud:

 • DJ-kasutuseks
 • rahvarikkas kohas kasutamiseks
 • tugeva taustamüraga keskkonda

Hinnatud tootjad: Grado, HiFiMan, Audeze, Sennheiser, Focal.

ValiHeli  veebipoes saadaval oleva avatud tüüpi kõrvaklappide valiku leiad SIIT.

NB! Kuna toodete sisestamine veebipoodi on alles pooleli, siis huvipakkuvate (aga veebipoes puuduvate) kõrvaklappide infot küsi chati-s, e-maili või telefoni teel – vt siia.

 

Audeze LCD-2C avatud tüüpi kõrvaklapid

 

Tule, proovi ja katseta erinevaid kõrvaklappe ValiHeli salongis, et veenduda nende omaduste ja helipildi sobivuses just sinu jaoks!

Meie kontaktandmed ja lahtiolekuajad leiad SIIT!