Kuidas valida vinüülplaadimängijat?

Kas oled hiljuti (taas-) alustanud vinüülide kogumisega ja sooviks nüüd vinüülplaadimängijat, aga ei tea kohe üldse, millest alustada?

Pole hullu! Olenemata sellest, kas oled alal uustulnuk või juba kogenud melomaan – ValiHeli aitab järgnevas blogipostituses selgitada, miks ja millist vinüülimängijat osta. Lisaks oleme teinud POSTITUSE, mis avab veidi rohkem vinüülplaadimängijte ehituse ja tööpõhimõtete tagamaid.

Aga kui tunned end pärast alljärgneva lugemist siiski veel ebakindlana, või pole kohe aega süveneda, siis võid alati meiega ühendust võtta – anname endast parima, et leida just sinu nõuetele vastav ja sobiv lahendus.

Näide lihtsast, aga heast lahendusest: Elipson Prestige Facet BT integreeritud phono-eelvõimendiga aktiivkõlarid ja Pro-Ject-i (eelvõimendita) vinüülplaadimängija

Kas vinüülplaadimängija on ikka see, mida ma vajan ja tahan?

Kui oled oma elu esimese plaadimängija otsingul, aitab kindlasti see, kui vastata enda jaoks ära mõned lihtsad küsimused:

Miks just vinüülplaat?

Kui oled haaratud vinüülplaadist kui objektist ja armastad muusikat peamiselt kuulata, mitte taustal kuulda, siis on vinüül just sulle.  Äsja avatud plaadiümbrise nuusutamine, kaanekujunduse imetlemine, plaadi mängijale asetamine, lisainfo lugemine, esimene kuulamine, poole vahetamine, hiljem riiulisse õigele kohale asetamine – need on meeldivad rituaalid ja kui sa tunned, et see sulle meeldib, siis jah – muretse endale kiiremas korras vinüülplaadimängija. Kui aga sul on erinevaid allergiad füüsilise meediumi vastu, või kuulad muusikat peamiselt taustaks, kuid soovid seda siiski teha kvaliteetselt, siis tasuks uurida hoopis meie valikus olevate striimerite kohta.

Automaatne, poolautomaatne või manuaalne?

Kas oled enamasti kuulamise juures ja sulle meeldib kohe plaadi poole lõppedes, seda käsitsi vahetada? Või soovid sageli kiirelt plaadist ülevaate saamiseks seda loo kaupa proovida? Sel juhul sobib sulle automaatikavaba manuaalne mängija. Kui aga kuulad enamasti korraga ära kogu plaadipoole või jätad selle omapäi mängima (näiteks enne magama jäämist või niisama taustaks), siis soovitame kiigata automaatsete mängijate poole, millel käpp liigub plaadi lõppedes algasendisse ise tagasi ja mootor jääb seisma.

Kas ja millist helitehnikat mul juba kodus olemas on?

Tasub üle vaadata, kas äkki on kodus juba olemas fono-sisendiga võimendi või korralikud kõlarid vms. See võib teha mängija soetamise odavamaks, samas anda ka ette piirid, millist mängijat üldse soetada tasuks. Kui ise päris kindel pole, mida miski olemasolev seade teeb ja mis kvaliteediklassiga tegu on, saab alati spetsialistiga nõu pidada.

Kui need küsimused on vastatud, siis oled juba väga palju targem ja võid julgemalt plaadimängijat valima asuda!

Vinüülimängija on osa süsteemist!

Kuna vinüülimängija enamasti ise kõva häält ei tee, on talle juurde tarvis üldjuhul kas stereovõimendit koos passiivkõlaritega või fono-sisendiga aktiivkõlareid. Alati võib plaate kuulata ka vaid kõrvaklappidega –  sel juhul on vaja korralikku kõrvaklapivõimendit ja kõrvaklappe.

Millega valiku tegemisel arvestada? Eelvõimendi olemasolu.

Üks oluline aspekt, mida plaadimängija valikul tähele panna on see, kas plaadimängijal on sisseehitatud fono-eelvõimendi või mitte.

Fono-eelvõimendi (edaspidi nimetatud ka eelvõimendi) tööpõhimõte on lihtne –  see muudab plaadimängija poolt vinüülilt üleskorjatud helisignaali parameetreid nii, et helisüsteem seda kasutada saaks. Kui vinüülimängijal endal eelvõimendit sisse ehitatud pole, tuleks üle kontrollida, kas ehk võimendil või kõlaritel on. Kui ei, siis ei jää muud üle kui see juurde soetada.

Mis see fono-eelvõimendi täpsemalt on ja kuidas selle olemasolu kontrollida? Või äkki saaks ikka ilma hakkama? Nendele küsimustele saad põhjalikuma vastuse SIIT postitusest.

Klassikaline helisüsteem vinüülide kuulamiseks: passiivkõlaraid (Rega Kyte) + stereovõimendi (koos integreeritud fono-eelvõimendiga. Pildil Rega Brio R) + vinüülimängija (Rega Planar 1). Lisanduvad helikaablid.

All-in-one süsteem tundub palju lihtsam valik, miks mitte see?

Supermarketites müüdavaid trendikaid kõik-ühes (all-in-one) süsteeme soovitame võimalusel vältida, kuna need ei ole loodud kestma ja nende ebakvaliteetsed koostisosad ei ole kuidagi teie kallite plaatide vastu sõbralikud. Ka helikvaliteet kipub nende seadmete puhul olema lausa nii kehva, et võib muusika kuulamise isu päris ära võtta.

Kui aga on kindel soov saada võimalikult kompaktset erinevate lisavõimalustega seadet, siis soovitame osta Pro-Ject Juke Box E või Pro-Ject Juke Box S2 vinüülplaadimängija, milles on olemas juba sisseehitatud lihtne stereovõimendi – ühendage mängija kõlaritega (ei pea olema aktiivid) ja hakkage kuulama! Nendel vinüülimängijatel on olemas ka bluetooth vastuvõtja, mis tähendab, et saate läbi selle kuulata ka telefonist sinna saadetud muusikat.

Pro-Ject Jukebox E
Pro-Ject Juke Box E

Vinüülplaadimängijate erinevad hinnaklassid, erinevad omadused. DJ-mängijate omaette maailm.

Kui hing ihkab kvaliteeti, aga saadaval on suur valik erineva välimuse, hinna ja omadustega mängijaid, on valik mõistagi keeruline.  Toome järgnevalt välja erinevad hinnatasemed ja selle, mida antud taseme juures vinüülplaadimängijalt oodata tasub.

Hea tase algajatele. Hind: alates 199 kuni 395 EUR

 • alumiiniumist taldrik ja käpp
 • mõned plastikdetailid korpusel
 • sageli vaid automaatne või poolautomaatne süsteem
 • soodsama hinnagrupi helipea ja nõel
 • enamasti sisseehitatud eelvõim

Soovitame mudeleid:

Argon Audio TT  (eelvõimendiga, manuaalne, Audio-Technica AT3600L helipea, elektrooniline kiiruse muutmine)

Pro-Ject T1 Phono SB (eelvõimendiga, manuaalne, Ortofon OM5 e helipea, elektrooniline kiiruse muutmine)

Rega Planar 1 (eelvõimendita, manuaalne, Carbon helipea, manuaalne kiiruse muutmine)

Argon Audio TT
Rega Planar 1

Parem tase edasijõudnutele. Hind: 395 – 750 EUR

 • süsinikkiust käpp
 • terasest või akrüülist taldrik
 • manuaalne käitlemine
 • keskmise hinnatasemega helipea ja nõel
 • tugev ja raske korpus

Soovitame mudeleid:

Rega Planar 3 (manuaalne, tugevad materjalid, süsinikkiust helikäpp, manuaalne kiiruse muutmine, Rega Elys 2 helipea)

Pro-Ject Debut Carbon Evo (manuaalne, Ortofon 2M Red helipea, elektrooniline kiiruse muutmine, palju värvitoone)

Argon Audio TT-4 (manuaalne, Ortofon 2M Red helipea, asendatav helipea hoidik, elektrooniline kiiruse muutmine, RIAA korrektsiooniga sisseehitatud eelvõim)

 

Pro-Ject Debut Carbon Evo

 

Hi-End tase nõudlikumale entusiastile. Hind: üle 750 EUR

 • kvaliteetsemad materjalid erinevate osade ehituses
 • väga hea helipea ja nõel
 • spetsiaalne eriosade disain
 • eelvõimendust pole enamasti sisse ehitatud
 • põnev disain

Soovitame mudeleid:

Pro-Ject X1 (manuaalne, väga stabiilne korpus, tugev mootor, elektrooniline kiiruse muutmine, Pro-Ject Pick it S2 MM helipea)

Technics SL-1500C (manuaalne, otseveoga tugev mootor, Ortofon 2M Red helipea, kolm kiirust ja nende elektrooniline muutmine)

 

Suurepärane vinüülplaadimängija koduseks kasutamiseks -Technics SL-1500C

Pro-Ject X1

 

DJ-tüüpi plaadimängijate maailm

DJ-dele vajalikud mängijad seisavad aga täiesti eraldi kategoorias, sest kodukuulamiseks mõeldud mängijad oma omadustelt kindlasti DJ-le ei sobi. Hoolimata kvaliteedist – neil lihtsalt pole neid omadusi ning disaini, mida vaja (märksõnadeks miximine, scratchimine, tempo seadistamise võimalus kui ka näiteks nõela valgustus)

 Hind – alates 350 EUR

 • vibratsioonikindel raske korpus
 • väga vastupidavad detailid
 • manuaalne käitlemine
 • tugev otseveoga mootor
 • spetsiaalsed võimalused pöörlemiskiiruse seadistamisel
 • lisafunktsioonid hübriidsete dj-süsteemidega mängimiseks (DVS – Digital Vinyl System)
 • sageli sisse ehitatud fono-eelvõimendi (reeglina jõulisem / bassisem, tihti jääb puudu täpsusest)
 • robustne välimus

Soovitame mudeleid: Technics SL-1210GR (must)/Technics SL-1200GR (hõbedane), Technics SL1200m7L, Audio-Technica AT-LP140XP

Technics SL-1200GR

 

Head valimist! ValiHeli ootab Teid!