Mis on DAC ja miks seda vaja on?

Mis on DAC ja miks see on vajalik?

Digital-to-Analog Converter ehk DAC on seade, mis teisendab heliallikas (CD-mängija, nutiseade, striimer) asuva digitaalse info meile kuuldavaks analoogheliks. Kuigi see võib tunduda keeruline, on see tegelikult üsna lihtne protsess, millega me igapäevaselt kokku puutume.

Igal seadmel (välja arvatud vinüülplaadimängijad, lint- ja kassettmakid sest nende helikandjatele on salvestatud helisignaal analoogkujul), mida muusika kuulamiseks kasutame, on sisseehitatud muundur, mis muudab digitaalsed ühed ja nullid helisignaaliks, mida saab erinevate võimenditega võimendada ja edasi kõlarite või kõrvaklappide abil kõrvale kuuldavateks helilaineteks ehk õhu liikumiseks muuta.

Kuigi sisseehitatud DAC-id on enamikus seadmetes küll tavapärased, pole need reeglina valmistatud kvaliteetsetest komponentidest, mistõttu kaotab signaal muundamise käigus osa oma kvaliteedist ja sellesse lisandub müra ja muid häireid.
Nii nagu kvaliteetne ja hoolikalt valitud kõlaripaar, parandab ka korralik väline DAC oluliselt helisüsteemi esitust ning seeläbi üldist kuulamiskogemust. Tasemel DAC-il on võimekust muuta kuulatava muusika sügavust ja detailsust. Odavad seadmetesse sisseehitatud DAC-id seda ei suuda, mistõttu on väline DAC üks esimesi olulisi uuendusi/täiendusi, mis tahes muusikasüsteemile.

Kuidas DAC heli parandab?

Tegelikult ei parandagi DAC heli sest nii nagu Hi-Fi klassi helitehnika puhul üldse on ka hea DAC-i mõte vahendada helisignaali võimalikult originaalilähedasel kujul. “Parandamisest” saame aga rääkida siis, kui eesmärgiks on liikuda erinevatelt seadmetesse integreeritud DAC-idelt (heaks näiteks on siin arvutite emaplaatidele integreeritud helikaardid) korralikumate väliste lahenduste poole.
Seadmesiseselt DAC-ilt välisele üleminekul märkad vahet paremuse poole kohe ja see erinevus ei ole pelgalt mulje või “maitse-eelistus”. Muusika kõlab selgemalt ja sügavamalt ning lemmiklood muutuvad veelgi suuremateks ja väärtuslikemateks kunstiteosteks.

Vaatamata sellele, et muusika kõlab DAC-iga vaieldamatult paremini, võib seadme kasutamise üks peamisi eeliseid olla esmapilgul vähem ilmne. Nimelt aitab kvaliteetne DAC saavutada puhtama helitausta, parandades seeläbi üldist helipilti – luues laiema ja sügavama kuulamismaastiku ehk helilava. See omakorda võimaldab kuulda peenemaid muusikalisi detaile nii vokaalide kui instrumentide juures ning saavutada elementide suuremat ja loomutruumat eraldatust.

Kui oled kontsertsalvestuste, klassikalise muusika või muude keerukate muusikaliste šedöövrite fänn, lisab kvaliteetse välise DAC-i kasutamine neile elusust, mis on väga erinev sellest, mida võimaldab sisseehitatud konverter. Muusikas ruumi loomine on oluline üksikute elementide särama panemiseks, seda eriti keeruka instrumentatsiooniga lugude puhul. Sellisel juhul soovitame investeerida pigem keskmisest kvaliteetsemasse DAC-i, olenemata sellest, kas kuulad muusikat kõlaritest või kõrvaklappidest.

Ifi GO Blu- kaasaskantav HD DAC/ kõrvaklapivõim on piisavalt väike (vaid 26g!), et seda kõikjale kaasa võtta

Täiusliku DAC-i valimine

Hetkel on turul saadaval lausa uskumatult palju erinevate väliseid DAC-e, mis teeb selle “õige” valimise päris keeruliseks. Kõige olulisemad aspektid, mida DAC-i valimisel meeles pidada on see, kuidas DAC teiste (juba olemasolevate) seadmetega ühendub (ehk kas sellel oleksid kõik vajalikud sisendid) ja kuidas see täiendus just sinu helikogemust rikastaks. Hind lisab kvaliteeti, kuid see ei tähenda, et peaksid ilmtingimata end pankrotti ajama. Saadaval on ka palju taskukohaseid, kuid väga kvaliteetseid DAC-e.

DAC-e on kolme peamist tüüpi: eraldiseisvad, kaasaskantavad ja DAC/kõrvaklapivõimendi kombinatsioonid. Seega esimese asjana võiksid läbi mõelda, millist tüüpi (ja milliste ühendustega) DAC-i sul vaja on.

Eraldiseisev DAC

Seda tüüpi digitaal-analoogmuundur näeb välja eraldi sisendite ja väljunditega karbikesena, mis lisatakse olemasolevasse helisignaaliahelasse. Kui otsustate osta eraldiseisva DAC-i, siis veenduge, et teil oleks helisüsteemis olemas ka helivõimendi, et taasesitusseadmesse teisendatud heli võimendada. Eraldi seadmena müüdavatel DAC-del ei pruugi olla sisseehitatud helivõimendit ega ka kõrvaklapivõimendit.

Puhaste hi-end DAC-de raskekaal algab siit – Musical Fidelity M6x

Kaasaskantav DAC

Seda tüüpi DAC on mõeldud kasutamiseks nutitelefonide, tahvelarvutite, sülearvutite ja muude kaasaskantavate kuulamisseadmetega. Kaasaskantavad DAC-id sisaldavad peaaegu alati sisseehitatud kõrvaklappide võimendit, mis tähendab, et saate seda kasutada nutitelefoni ja kõrvaklappide vahel. Ehkki võib tunduda ülemäärane kanda mobiiltelefoni kõrval teist seadet, on see tegelikult ideaalne lahendus seadmetele, millel puudub 3,5 mm ühendus. Kaasaskantava DAC-iga saate mugavalt reisida oma lemmik kõrvaklappide ja kõige uuema iPhone’iga või lihtsalt võimendada liikvel olles sülearvuti heli. Tööks vajamineva energia saavad need kas otse sinu nutiseadmest või seadmesse sisseehitatud akust.

Kompaktne ja suuruse kohta ootamatult särtsaka heliga iFi Hip DAC 2 teeb tuju heaks igal helientusiastil.

DAC / kõrvaklapivõimendi kombinatsioonid

Sellist mitme seadme sidumist kasutatakse kõige sagedamini lauaarvutite või spetsiaalsete koduste kuulamisruumide tarvis. Kombineeritud DAC pakub üleminekut sinu digitaalselt sisendseadmelt analoogväljundile, olgu selleks siis kõlaritega helisüsteem või kõrvaklapid. Sisseehitatud kõrvaklapivõimendiga DAC-idel on sageli olemas füüsiline helitugevuse regulaator, mis võimaldab kõrvaklappidesse jõudva helitugevuse kontrollimist.

 

Populaarne ja väga hea hinna ning kvaliteedi suhtega DAC-kõrvaklapivõimendi FiiO K9 Pro ESS

DAC-i lisamine helisüsteemi on sageli lihtsaim viis oma helisüsteemist lähtuva heli oluliseks parandamiseks. Kui sa pole seadme vajalikkuses või kvaliteedis kindel võid tulla alati salongi kohapeale konsultatsioonile ja ühtlasi erinevaid lahendusi oma kõrvaga kuulama.

ValiHeli veebipoes on aga erinevat tüüpi DAC-seadmed alati suures valikus saadaval.