Kuidas valida vinüülplaadimängijale eelvõimendit?

Vertere Acoustics PHONO-1 vinüülplaadimängija eelvõim

Vinüülplaadimängijatele mõeldud eelvõimude maailm on väga mudelirohke, lausa kirju, kuna saadaval on tohutul hulgal erinevate omadustega vinüülplaadimängijaid, millel on võimalik kasutada väga erineva kvaliteedi ja hinnatasemega helipäid ning ka helikäppasid. Sinna juurde õige eelvõimu valimine ei pruugigi lihtne ülesanne olla. Püüamegi sind nüüd selles osas veidi aidata.
Aga enne teemasse süvenemist soovitame sellega esimest korda kokku puutujatel läbi lugeda meie varasem artikkel pealkirjaga “Mis on fono-eelvõimendi ja kas mu vinüülplaadimängija / helisüsteem vajab seda?”

Millal vajan vinüülplaadimängija eelvõimu?

See, kas ja milline eelvõim sulle sobib, oleneb täielikult sinu olemasolevast või planeeritavast helisüsteemist ning loomulikult ka eelarvest.

Mõnikord piisab juba sisseehitatud eelvõimendiga vinüülplaadimängijatest. Enamasti on selliste eelvõimude tase pigem tagasihoidlikum või lihtsalt OK, kuid on ka erandeid, näiteks Argon Audio TT-4 või Pro-Ject T2 Super Phono vinüülplaadimängijasse ehitatud eelvõimendi konkureerib vabalt kuni 150 eurot maksvate fono-eelvõimenditega. Kuid veidi suurema asjaarmastuse korral tuleb ka nende vinüülimängijate eelvõimendi esitusvõimele kiiresti lagi ette – näiteks ei pruugi sa helipea vahetamisel uue ja parema vastu enam selle täielikku võimekust kuulda või näiteks olukorras, kus on soov vahetada MM-tüüpi helipea välja MC-tüüpi helipea vastu – sel juhul on üsna kindel, et vinüülplaadimängija oma eelvõimendi sellega hakkama ei saa.

Pealegi ei ole sisseehitatud eelvõimendi alati väljalülitatav ning sellisel juhul jääb see hobi arenedes sinu muusikasüsteemis nö pudelikaelaks, mida saab lahendada vaid vinüülimängija ümbervahetamisega, mis on aga juba oluliselt suurem kulu. Seetõttu tasub vinüülimängija ostul antud aspekt läbi mõelda.

Fono-eelvõimu võib sisaldada ka sinu helivõimendi, mille külge saab eelvõimuta vinüülimängija otse ühendada. Üldjuhul kehtib siin sama reegel, et helivõimendisse sisseehitatud eelvõim on enamasti maksimaalselt OK, kuid mitte hea. Eriti kehvakesed kipuvad olema kodukinoressiiverite fonosisendid (kuid neid ei soovita me üldjuhul stereokuulamiseks üldse kasutada). Tasemel eelvõimu võid leida aga näiteks Rega helivõimenditest.

Kui aga oled juba millegi enama jahil ja soovid muusikasse lähemalt süveneda, siis julgustame sind kasutama plaadimängija välist eelvõimu, sest targalt tehtud valiku puhul tasub see end heliliselt kindlasti ära. Fono-eelvõimu ei maksa näha kui tüütut fanaatikutele mõeldud lisavidinat, mille toime on vaevumärgatav, vaid kui suurepärast võimalust valida just endale meelepärase helipildiga seade, mille abil saad kogeda midagi palju erilisemat ning taju avardavamat, kui varem. Vinüülplaadimängija eelvõimu abil muutub sinu vinüülimängija esitus esmajoones puhtamaks, sügavamaks, detailsemaks ja dünaamilisemaks. Olenevalt eelvõimu iseloomust võivad eelvõimud juurde anda ka avarust, soojust ja jõulisust.

Soodsama hinnaklassi plaadimängija puhul on mõistlik valida odavama otsa eelvõimendi, mille puhul peab jälgima ainult üht – see peab olema mõeldud MM-tüüpi helipeaga vinüülplaadimängijale.

Kui oled juba taseme võrra kõrgemal ja/või omad premium-klassi vinüülplaadimängijat ning erinevaid helipäid, siis tasuks vaadata ümberlülitusega eelvõimendi poole, mis on mõeldud nii MM- kui MC-helipeadele – erineva helipea puhul saad kasutada erinevaid seadistusi.

Mõõtmetelt võivad soodsamad eelvõimud olla tänasel päeval aga ootamatult väikesed, mis loomulikult ei tähenda, et need kuidagi helikvaliteedi osas järeleandmisi teeks. Küll aga minnakse parema sisu huvides tihti kompromissile disaini osas, mistõttu näeb keskmine vinüülplaadimängija eelvõimendus välja nagu üks väike, igav, “tulede ja viledeta” karbike. Õnneks on välimus petlik ja vahel leidub ka erandeid.

Mitme helikäpaga high-end vinüülplaadimängija
Nelja erineva helikäpa ja -peaga high-end vinüülplaadimängija vajab võrdväärset ning paindlikku fonoeelvõimu

Endale high-end tasemel vinüülplaadimängija soetanud entusiasti puhul on sageli tegemist vaat, et teaduslikul tasemel huviga, mis vajab juba väga spetsiifiliste seadistusvõimaluste ja tihti mitme sisendiga fono-eelvõimendit ning suurema tõenäosusega on see mõeldud pigem MC-tüüpi helipeade ning erinevate helikäppadega kasutamiseks ja nende võrdlemiseks. Sellised seadmed on sageli oma mõõtmetelt oluliselt suuremad, kui soodsama klassi võimendid ja rõhku on pandud ka välisele disainile. Samuti on eriline selliste seadmete hind.

Kõige olulisem kriteerium eelvõimendi valikul on aga ikkagi sinu vinüülplaadimängija ja sellel olev helipea, seetõttu tasuks valima asudes hoida nende tehnilised andmed ligi. Arvestada tasub veel nii helipea kui eelvõimu üldist helipilti kirjeldavaid karakteristikuid. Näiteks kui mõlemat kirjeldatakse kui teravamapoolset, siis on oht need omadused summeerida ja saada kokku eriti kirgas ning kõrvu väsitav helipilt.

Taoliste apsude vältimiseks tasub võimalusel tulla meie ValiHeli salongi erinevaid fonoeelvõime ise kuulama. Sageli on kasu ka teiste kasutajate arvamuste lugemisest erinevates netifoorumites. Samuti võiks arvesse võtta oma žanrilisi eelistusi: näiteks rütmilisem muusika vajab konkreetsust ja kõlab tihti paremini läbi kerge lisavärvinguga eelvõimenduse nagu näiteks iFi Audio Phono 3, rahulikumad žanrid helisevad tihtipeale mõnusamalt läbi neutraalsema helipildi ja laia helilavaga eelvõimude nagu Simaudio Moon 110LP V2.

Kui otsus tehtud ja eelvõimendus on välja valitud, siis tasuks jälgida, et seadmeid ühendavad audiokaablid vastaksid hinnaklassile ja ei laseks kvaliteetsel helisignaalil kaotsi minna. Targalt ja läbimõeldult valitud seadmed toovad aga kindlasti tagasi kuhjaga positiivseid emotsiooni ja pikki kuulmisnaudinguid aastateks ning selle nimel tasub vaeva näha!

Alustavale helientusiastile:

Pro-Ject Phono Box E

Pro-Ject Phono Box E on soodsaim viis endale eelvõimendi soetamiseks ja on mõeldud eelkõige algtaseme plaadimängijatele, millel puudub sisseehitatud eelvõim. Väga heale hinnale vaatamata on tegemist korraliku eelvõimuga, mis ületab soodsama hinnaklassi vinüülplaadimängijatesse  sisseehitatud eelvõimendi kvaliteedi. Heli on neutraalne, detailne ja meeldiv. Avarat helilava või ekstra matsakat bassi sellelt seadmelt oodata ei tasu ja seetõttu sobib see paremini neile, kes soovivad lihtsalt kvaliteetset helipilti, mida on mõnus kuulata olenemata stiilist või kasutusel olevast nõelast.

rega fono mini a2d mk2

Rega Fono Mini A2D MK2 on vaatamata oma imepisikestele mõõtmetele üks parimaid algavale helientusiastile mõeldud eelvõimendeid, mille abil saab parandada ka juba veidi kallima hinnaklassi ja sisseehitatud eelvõimuga (juhul kui see on väljalülitatav) vinüülimängijate taasesitust. Heli on loomulik, meeldivalt detailne, väga haarav ja ruumiline. Lisatud USB-liides võimaldab vajadusel vinüülilt kõlavat muusikat hõlpsalt arvutisse üle kanda ja seda CD-kvaliteediga (16bit/48kHz) helivormingus. Suurepärane hinna-kvaliteedi suhe, millest annavad tunnistust rohked auhinnad!

 

Cambridge Audio Alva Duo vinüülplaadimängija eelvõimendi

Cambridge Audio Alva Duo on samuti palju kiitust ja auhindu pälvinud vinüülplaadimängija eelvõimendi, mis sobib nii MM kui MC-tüüpi helipeaga vinüülimängijatele. Boonusena on sellesse eelvõimu sisse ehitatud kõrvaklapivõimendi – piisab vaid seadme vinüülimängija külge ühendamisest ja klappidest kuulamine võib alata! Peamine väärtus seisneb aga siiski kvaliteetses fonoeelvõimendis, mis võimaldab detailset, soojemapoolset ja avarat taasesitust. Eraldi äramainimist vajab veel ehituskvaliteet – tegemist on tugeva alumiiniumist korpusega, mis on loodud kestma ning säästlik energiarežiim, mis aitab maailmale vähem kahju teha.

Edasijõudnute tase:

Rega Fono MM MK5

Rega Fono MM MK 5 (või MC MK 4) kuulub hinna ja välimuse poolest küll pigem eelmisesse kategooriasse, kuid esituse poolest kohe kindlasti mitte. Võib julgelt väita, et see eelvõimendi on oma hinna-kvaliteediklassi liider ja peaks oma energilise, puhta ja avara helipildi poolest tooma naeratuse suule ka üksjagu kogenud helientusiastile, kelle mõtted tiirlevad juba järgmise hinnataseme juures. Sellegipoolest tasub võtta aeg ja kuulata uut Rega Fono MM MK5, sest võib-olla pole paremat enam vajagi! Ja neile kes hobiga alles algusjärgus, on see eelvõim tõeliselt kuulajasõbralik ja helikvaliteeti arvestades poolmuidu saadud ost.

Project Tube Box S2 Ultra Chrome vinüülplaadimängija eelvõimendi

Pro-Ject Tube Box S2 Ultra Chrome Edition on selle nimekirja üks kaunimaid ja kompaktseimaid vinüülplaadimängijatele mõeldud eelvõime. Selles on signaali võimendamisel kasutatud lampe, mistõttu on Tube Box S2 Ultra suurepärane uks lamp-eelvõimendite maailma. Heli pole neil ehk kõige kiirema reaktsiooni ja täpsusastmega, aga see-eest väga “elus”, soe ja avar, mida seda tüüpi seadmete juures ka enim hinnatakse. Ülessoojenenud lampidega eelvõim näeb hämaras maagiline välja ja annab talvel ehk natuke füüsilist soojagi. Hinge sulatab see läbi imelise heli vaid loetud hetkedega.

Simaudio-moon-110lp-v2

Simaudio Moon 110LP V2 – kui soovid neutraalset ja iseäranis suure helilava ning korraliku stereokujutisega fonoeelvõimu, siis võiks auhinnatud Simaudio Moon 110LP V2 ollla just sinu jaoks. Heliliselt oma hinnaklassi tunduvalt ületav seade jääb siiski tõsisemale entusiastile taskukohaseks ja selle eest saab peale imelise heli ka väljapeetud disaini, paindliku seadistamise ning korraliku ehituskvaliteedi. Parima tulemuse annab Moon 110LP V2 MM-tüüpi helipeaga. See on eelvõim, mida iga su vinüülihuvilisest sõber sulle külla tulnuna kindlasti kuulata sooviks.

Juba kogenud helientusiast:

Pro-Ject Tube Box DS3 B

Pro-Ject Tube Box DS3 B on high-end tasemele ligineva heliga innovatiivne, kompaktne, lampide ja balansseeritud väljundiga phono eelvõimendi. Sobib nii MM- kui MC-tüüpi helipeaga vinüülimängijale. Lampide sektsioonist leiad kaks audiofiilide poolt tunnustatud ja kiidetud E88CC lampi, mida saad vajadusel vahetada. Võimalik on muuta nii sisendtakistuse kui -mahtuvuse määrasid, mis tähendab, et erinevate sobilike helipeade hulk on väga suur. Olemas on ka subsonic filter ja signaalinivoo reguleerimine. Selle eelvõimendi põhivooruseks on kanalite paremaks eraldamiseks loodud kahe monoblokiga sisemine arhitektuur ja tugev terasest/alumiiniumist korpus. Moonutustase on väga madal, eriti lampe sisaldava seadme kohta. Pro-Jecti suur kogemus ja asjatundlikus on ilmeksimatult tunda. Heli on eriliselt detailne, avar ja soojemapoolne ning välimus ei pane samuti häbenema. Parima klapi saad just Pro-Jecti enda balansseeritud väljundiga vinüülplaadimängijatega nagu Pro-Ject X1 B või X2 B või X8.

 

ifi-micro-idsd-iphono3-black-label

 

iFi Audio micro iDSD iPhono3 Black Label kompaktne ja kvaliteetne vinüülplaadimängija eelvõimendi tõstab su audiosüsteemi uutesse kõrgustesse! See sobib nii MM- kui MC-tüüpi helipeale ja annab kindluse, et saad oma vinüülplaadimängijast viimase kui hea heli “välja pigistada”. iPhono3 on saanud rohkelt positiivset tagasisidet nii tavakasutajatelt kui spetsialistidelt ning troonib oma hinnaklassi edetabelites sageli kõige kõrgematel kohtadel. Heli on iFi audiole iseloomulikult äärmiselt musikaalne, detailne ja jõuline. Äärmiselt kompaktne formaat lisab võimalusi paigutamisel. Kindlapeale minek!

 

Rega Aria MK3 vinüülplaadimängija eelvõimendus

Rega Aria MK3 MM/MC fonoeelvõim on samuti mõeldud nii MM- kui MC-tüüpi helipeaga vinüülimängijale. Tegemist on läbi ja lõhki analoog signaaliringiga eelvõimendiga, mille korpus on segavate raadiosageduste vältimiseks üleni alumiiniumist valmistatud. Arial puuduvad igasuguse lisavidinad, mis võiks helisignaali teele takistusi või häireid lisada ja nii MM kui MC signaali jaoks mõeldud signaaliahelad on üksteisest lahus. Mõlemal on eraldi sisendid ja vooluahel, mis võimaldab erinevatele helipeadele sobivate seadistuste määramist. Puhta analoogheliga eelvõim, mis vaimustab oma sooja, detailse ja jõulise tipptasemel heliga, pannes punastama ka paljud hinnalisemad lampidega fonovõimendid!

High-End tase tõelisele vinüüligurmaanile

Musical Fidelity M6x Vinyl vinüülplaadimängija eelvõimendi

Musical Fidelity M6x Vinyl balansseeritud sisendite ja väljunditega vinüülplaadimängija eelvõimendi on mõeldud vinüülplaadiheli fantastilise kõla tõeliseks realiseerimiseks. Mõeldud nii MM- kui MC-tüüpi helipeaga vinüülplaadimängijatele. Nagu Musical Fidelity seadmete valmistamise filosoofiale kohane ei anna ka see eelvõimendi helisignaalile omalt poolt värvinguid juurde, kuna selle koostamisel on kasutatud vaid diskreetseid tehnilisi komponente. Jõuallikana kasutatava võimsa trafo ja kahe erineva EQ tasanduse (RIAA + DECCA EQ) abil saavutatakse realistlikkus, millega teised eelvõimendused enamasti hätta jäävad. Heliliselt on tegemist neutraalse, äärmiselt detailse, jõulise ja avara helipildiga, mis avaldab muljet esimesest taktist alates ning milles on tunda tõelist high-end audio hõngu.