Kas ja kuidas hooldada vinüülplaadimängijat?

AudioQuest kvaliteetne antistaatiline plaadipuhastushari

Oled endale soetanud uue vinüülplaadimängija või saanud selle kingiks ja teinud ära esimesed kuulamised. Kõik on superluks! Siis aga korraga märkad, et isegi pidevalt kasutuses olevale mängijale koguneb kiiresti tolm ja kõik muu, mis õhus lendleb. Olenemata sellest kui puhas on sinu elamine, ei ole sellest pääsu. Kas selle vastu on abi?

Loomulikult ei saa tolmu olematuks muuta, kuid seda saab eemaldada ja eemal hoida ning siinkohal tulevad appi erinevad lahendused, mida sulle järgnevalt tutvustamegi. Vinüülplaadimängijate ja vinüülplaatide eest hoolitsemise vajadust ning võimalusi tuleb kindlasti käsitleda koos, sest need on üksteisega väga tihedalt seotud. Kuidas täpselt – loe edasi ja saad teada!

Argon Audio Vinyl Kit 2 vinüülplaadimängija puhastuskomplekt
Argon Audio Vinyl Kit 2 – praktiline puhastuskomplekt igal tasemele vinüülplaadi entusiastile

Kõik algab alati nii vinüülimängija kui plaatide hoolikast, ettevaatlikust ja tähelepanelikust käsitlemisest. Juba eos tasuks vältida nii vinüülplaatide juhuslikku kriimustamist (küünega, võtmega, dressipluusi lukuga jne jne), sinna näpujälgede tekitamist (eelista vinüüli serviti käte vahel hoidmist) või ebasobivale (ebatasane, tolmune vms) pinnale asetamist. Vinüülplaati mängijale asetades on kindlasti soovituslik jälgida, et plaaditaldrik samal ajal ei pöörleks ja helinõela plaadile asetamisel tasub alguses kasvõi hinge kinni hoida ja/või usaldada see hoopiski plaadimängija enda tõste-/langetamismehhanismi hooleks – sama kehtib ka nõela vinüülplaadilt eemaldamisel. Seda viimast tasuks teha kohe, kui parasjagu mänginud plaadipool on kuulatud. Harvad pole juhud, kui hommikul kuulatud vinüülplaat keerleb veel hilisõhtulgi langetatud nõelaga, kuniks mõni kojusaabuja selle juhuslikult avastab. See viib meid aga juba ka kogu hobi korraliku eelplaneerimise juurde (vt ka Kuidas valida vinüülplaadimängijat) – eelkirjeldatud juhul tasuks näiteks kaaluda ehk hoopis täisautomaatse mängija soetamist, mis tõstab ja eemaldab helinõela automaatselt. Nii ei kuluta sa asjatult nõela, heliplaati ega ka energiat.

Milleks seda kõike vaja on? Aga ikka selleks, et nii sinu vinüülplaadimängija kui ka vinüülid pikemalt kestaksid ning et sa saaksid neid kauem täisväärtuslikult nautida. Ja “kauem” all peame me silmas aastaid. Hoiad korraga kokku nii raha, aega kui ka ebavajalikke negatiivseid emotsioone. Hobiga tegelemine võiks ju ikkagi olla puhas nauding?!

Hooldus ja puhastus

Plaadipuhastushari

Kõige lihtsam -nii vinüülimängijat kui vinüülplaate mõjutav – puhastusmeetod on tavaline plaadipuhastushari. See lahendus võib tunduda isegi liiga lihtne, kuid selle efektiivsuses ei maksaks kahelda. Vinüülplaadilt spetsiaalse puhastusharjaga tolmu eemaldades vähendad taasesitusel kuuldavaid krõbinaid ja “prakse” ning vähendad jämedama tolmu hulka, mis hiljem plaadivagudesse kinnijäänuna vähendavad taasesituse kvaliteeti. Suuremate tolmuosakeste, karvade või erinevate kiududega kohtudes võib ka sinu helinõel saada märgatavaid kahjustusi või hoopiski lõplikult üles öelda. Võib ka juhtuda seda, et suurema kübemega kohtudes jääb see nõela külge kinni, ning kogu kupatus läheb mööda vinüülplaati liuglema. See aga jätab enamast heliplaadi pinnale kui mitte sügavama, siis vähemasti pindmise kriimu, mis annab end edasisel taasesitusel üha enam märku.

Vinüülide puhastamiseks mõeldud harju tootetakse palju ja erisuguseid. Eelistada tasuks neist selliseid, mis vähendavad puhastamisel veidi ka staatiliste laengutega seotud probleeme, milleks on suurem tolmu kogunemine plaadile ja oluliselt mürarikkam taasesitus. Selliseks, nii tolmu kui staatiliste laengute probleemi vähendavaks vahendiks on suurepärane AudioQuest antistaatiline puhastushari. Oma töö teevad väga hästi ära ka Argon Audio BR-1, AM Vinyl Brush . Üheks tõhusamaks, samas soodsamaks puhastusharjaks võib lugeda harjaste ja sametise lisaribaga Argon Audio BR-2 plaadipuhastusharja, mis pühib ära ka peenema tolmu, kuid ei tekita seejuures staatilisi laenguid juurde. Populaarne on ka mikrokiududest pehme lapi kasutamine. Selle käsitsemine ei pruugi küll olla nii mugav ja kiire, kuid koos plaadipuhastusvedelikuga kasutades on tegemist harjast veelgi tõhusama meetodiga (vt allpool).

Nõelapuhastushari

Ka helinõel vajab mingi aja tagant sinu “puhastusteenust” ja selleks on olemas spetsiaalne ning väga tõhus helinõela puhastusvahend Argon Audio Stylus BR1, mis annab samuti parima tulemuse koos spetsiaalse puhastusvedelikuga kasutades.

Puhastuskomplektid

Veidi edasijõudnumale või suurema pealehakkamisega vinüülientusiastidele soovitame (kingiidee!) aga kindlasti soetada endale vinüülplaadimängija puhastuskomplekt, kus sees kõik eelnevalt mainitud (nii vinüülplaatide kui -mängija) hooldamise jaoks vajalikud vahendid. Alustada võiks komplektidest Argon Audio Vinyl Kit 1 või AM Record Cleaner Box Set, kuhu kuuluvad vinüülipuhastushari, puhastushari nõelale, pehme mikrokiududest lapp ja universaalne puhastusvedelik (AM komplektis on olemas lisaks eraldi nõelapuhastusvedelik). Suuremale ja põhjalikumale huviliselte sobiks paremini rohkem vahendeid sisaldav Argon Audio Vinyl Kit 2, millest leiad veel lisaks nahast antistaatiliste omadustega alusmati ja nõela/helipea rihtimiseks mõeldud joonlaua.

Plaadipesumasin

Suurematele vinüüliplaadi entusiastidele, kellel on riiulis juba sadu plaate ja kes soovivad, et need puhtana seisaks ning ajas oma kvaliteeti ja väärtust ei kaotaks, soovitame soojalt investeerida korralikku automaatsesse plaadipesumasinasse. Ka pesumasinaid on turul üksjagu ja need võivad olla väga erineva tööpõhimõtte, kvaliteedi, automatiseerituse tasemega. Eesmärk on neil aga üks – puhastada sinu heliplaat sügavuti. ValiHelist saad sa endale soetada Pro-Ject VC-S3 puhastusmasina, mis töötab nö märgpesu põhimõttel ja puhastab sinu vinüülplaadi äärmise hoolikuse ning vähese vaeva abil. Plaat asetatakse masinale, pöörlev plaat kaetakse harja abil ühtlaselt puhastusvedelikuga, mis lahustab ka sügaval plaadivao põhjas oleva tsementeerunud tolmukihi. Vedelik imetakse seejärel vaakumi abil plaadi pinda kahjustamata ära. Ja voilaa – sinu plaat ongi taas ideaalselt puhas ja taasesituseks valmis! Tõtt-öelda on plaatide puhastamine sellise masina abil väga nauditav ja põnev töö ning tulemus on pärast selgelt kõrvaga kuulda. Plaadipesu suhtes oleme kuulnud läbi aja üsnagi vastakaid arvamusi, kuid pärast pesumasinast läbi käinud plaadi kuulamist on naeratus kõigil näos. Olenevalt plaadi määrdumisastmest paranevad taasesituse sügavus, erksus ja detailsus oluliselt, lisaks väheneb müratase. Plaadipuhastusmasinat soetades ära unusta osta ka plaadipuhastusvedelikku (näiteks Pro-Ject Wash it 2) ja selle laiali ajamiseks sobivat puhastusharja (Analogis TM Brush 4).

Pro-Ject VC-S3 vinüülipuhastusmasin

Seadistamine

Soodsama hinnaga vinüülplaadimängijad tulevad enamasti juba tehases tehtud eelseadistustega ja vinüülplaadimängija kõik kriitilisemad osad on täpselt paika rihitud. Ostjal tuleb vaid teha mõned väiksemad liigutused, nagu näiteks veorihma seadistus, plaaditaldriku paigale asetamine või tehases kinnitatud helipeakomplekti kinnitamine helikäpa otsa, mis ei vaja enamasti lisa tööriista olemasolu või kui nõuab, on see komplektis koos juhenditega kaasas. Lisaks panevad mõned tootjad ka kõige hädavajalikumad tarvikud juba plaadimängijaga komplektselt kaasa – näiteks mehaanilise helipeakaalu või helikäpa seadistustabeliga lehe.

Kõike loomulikult kaasa ei panda. Vajalikuks võib osutuda näiteks plaadimängija lood, mille abil saad kontrollida, kas sinu vinüülplaadimängija asetseb ikka maapinna suhtes täisnurga all. Meilt saad selleks otstarbeks soetada soodsa ja praktilise Ortofon Libelle plaadimängija loodi, mis sobib samuti hästi iga värske vinüülplaadimängija omaniku kingikotti.

Samuti ei pruugi helipea vahetamisel saada hakkama ilma elektroonilise helipeakaaluta. Liiga suure rõhu all olev helinõel või kergesti väänduda või puruneda, liiga kerge surve all olev nõel aga “hüppab” kergesti heliplaadi vaost välja või loeb selles olevat infot lünklikult. Mõlemal juhul kannatab taasesitatav heli drastiliselt. ValiHelis on saadaval mudelid Pro-Ject Measure it E ja sellest veidi täpsem Pro-Ject Measure it S2.

Pro-Ject Measure It S2 helipeakaal
Täpne ja tõhus tööriist helinõelale avalduva surve kindlaks tegemisel – Measure it S2 helipeakaal

Komplitseeritumaks lähevad asjad aga siis, kui on vaja teha rohkem seadistusi. Näiteks vahetada helikäppa, seadistada selle asendit või asendada vana helipea uue vastu. Ka neid toiminguid ei maksaks karta, sest see pole tegelikult nii keeruline kui arvatakse ja protsessi käigus õpid kindlasti midagi uut nii oma vinüülimängija kui kogu hobi kohta. Seadistamiseks on olemas kavalaid ja tarku abilisi, millega seadistustööd mööduvad lihtsalt või lausa põnevalt. Põhjalikeks seadistustöödeks on olemas täpne rihtimiskomplekt Pro-Ject Align it PRO, veidi lihtsamalt ja robustsemalt saab vajalikud seadistused läbi viia ka Align it DS3 plaadimati abil.

Hoolda oma vinüüle ja vinüülplaadimängijat targalt ning lisaküsimuste korral pöördu julgelt meie poole! ValiHeli ootab sind!