ValiHeli salongis ei möödu päevagi kui keegi meilt küsimusele: ” Kas vinüülplaadimängija vajab fono-eelvõimendit?” vastust ei otsiks.
Lihtne vastus on JAH.
Vinüülplaatide esitamiseks peab stereosüsteem sisaldama fono-eelvõimendit (edaspidi nimetatud ka eelvõimendi)(inglise keeles phono preamp või phono stage). Kuid see ei tähenda tingimata, et eelvõimendi peab olema järjekordne eraldiseisev seadeldis süsteemis. Paljudel plaadimängijatel, ressiiveritel ja isegi aktiivkõlaritel on juba sisseehitatud fono-eelvõimendi. Tõsi, selle kvaliteet ei pruugi olla nii hea nagu eraldi eelvõimul.
Kui sa proovid mängida vinüülplaate stereosüsteemis, mis ei sisalda fono-eelvõimendit, on muusika helitugevus äärmiselt madal ja bass puudub täielikult.
Eelvõimendi sisuliselt võimendab vinüülimängija helipeast tulevat muusikasignaali ja korrigeerib seejärel signaali sagedusi nii, et seda saab kasutada ka tavaline helivõimendi.
Näiteks oletame, et sinu helipeast lähtuva signaali nominaalne väljunditase on ca 1 mV (0,001 V). Teie stereosüsteemi Line sisend nõuab aga umbes 100 mV (0,1 V) signaali. Nõutava taseme saavutamiseks suurendab tüüpiline fono eelvõimendi signaali 40–50 dB võrra.
Sagedusi korrigeeritakse aga seetõttu, et vinüüle pressitakse vähendatud bassisagedustega ja võimendatud kõrgete sagedustega. See võrdsustus võimaldab pikendada salvestusaega – plaadivao mõõtmed hoitakse väikesed, parandades samal ajal helikvaliteeti ja vähendades plaadi kulumist. Fono eelvõimendi võrdsustab signaali, püüdes seda võimalikult lähedale viia põhisalvestuse sageduskarakteristikule. Kogu protsessi nimetatakse RIAA (Ameerika salvestustööstuse assotsiatsiooni) tasanduskõveraks, millest sai 1950. aastatel üldine tööstusstandard. Pikemalt saab RIAA standardist lugeda vastavast Wikipedia artiklist.
Kuidas fono-eelvõimendi süsteemist üles leida või sinna juurde lisada?
Vinüülplaadimängijasse sisseehitatud fono-eelvõimendi
Algtaseme plaadimängijad (hinnaklass paarsada eur) on sageli varustatud sisseehitatud eelvõimendiga, kuid mitte alati.
Kontrollimaks, kas plaadimängijal on sisseehitatud eelvõimendi, uuri, kas seal on LINE väljund. LINE väljundiga plaadimängijal on alati sisseehitatud eelvõimendi. Kui seal on ainult PHONO-väljund, pole plaadimängijal sisseehitatud eelvõimendit.
Sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijatel on tavaliselt lüliti, mille saab seada asendisse PHONE või LINE. Seega saad valida, kas soovid sisemise eelvõimendi funktsiooni lubada või keelata.
Kui plaadimängijal on sisseehitatud eelvõimendi ja lüliti on seatud asendisse LINE, saab selle ühendada igat tüüpi võimendi, vastuvõtja ja aktiivkõlarite standardsisenditega. Need sisendid on sageli tähistatud AUX, LINE, CD, TUNER, INPUT ja ANALOG.
Kui otsid kvaliteetsemat sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijat, siis soovitame vaadata Rega Planar 1 Plus poole, mis on üks paremaid valikuid. See ühendab auhinnatud Rega Planar 1 plaadimängija ja auhinnatud Rega Fono Mini A2D eelvõimendi paketiks, mis on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega.
Kui siseneme audiofiilide ja tipptasemel plaadimängijate kategooriasse, ei ole sisseehitatud eelvõimendiga plaadimängijad kuigi levinud. Selles hinnaklassis leiame enamasti plaadimängijaid, mis ei sisalda fono eelvõimendit.
Stereoressiiverisse sisseehitatud eelvõimendi
Vanadel, üle paarikümne aasta vanustel stereoressiiveritel on sisseehitatud eelvõimendi enamasti olemas, kuna tol ajal oli vinüül põhiline helikandja. Hiljem, CD-de ajastul, hakkas aga enamik tootjaid eelvõimendit ressiiverite disainist välja arvama. Praegusel hetkel on vinüülformaat taas ülimalt populaarne ja paljudel ressiiveritel on fono eelvõimendid jälle olemas.
Kontrollimaks, kas sinu ressiiveril on sisseehitatud fono-eelvõimendi uuri, kas sellel on PHONO-sisend. PHONO-sisendiga vastuvõtjal on kindlasti sisseehitatud fono-eelvõimendi.
Kui sinu vastuvõtjal on PHONO-sisend, saad selle sisendiga ühendada ilma fono eelvõimendita plaadimängija. Sel viisil kasutad vastuvõtjasse sisseehitatud eelvõimendit. Aga nagu öeldud – see ei saa odavama toote puhul olla kunagi sama hea, kui eraldiseisev eelvõimendi
Aktiivkõlaritesse sisseehitatud fono-eelvõimendi
Üha enam on saadaval ka sisseehitatud eelvõimendiga aktiivkõlareid. Olenevalt hinnast on võimalik saada erineva kvaliteediga seadmeid. Sobiva aktiivkõlari tunneb ära samamoodi nagu ressiiveri puhul – tuleb uurida kõlarit, kas seal (enamasti tagaküljel) on PHONO-sisend.
Fono-eelvõimendi eraldiseisva seadmena
Millisel juhul on tarvis fono-eelvõimendit eraldiseisva seadmena?
- Esimene ja kõige ilmsem olukord on see, kui ühelgi teisel sinu helisüsteemi komponendil pole sisseehitatud eelvõimendit. Seega pole muud võimalust, kui lisada eraldiseisev eelvõimendi.
- Eraldiseisvad eelvõimendid on üldiselt kvaliteetsemad kui sisseehitatud eelvõimendid – see võimaldab saada palju kõrgema täpsusega heli. Juhul kui pead lugu helikvaliteedist, siis tasub samuti vaadata eraldiseisvate eelvõimendite poole.
Eraldiseisva fono eelvõimendi kasutamise korral tuleb see ühendada plaadimängija PHONO-väljundi ja ressiiveri LINE-sisendi vahel, viimaseid on ressiiveritel enamasti mitu ja need on sageli tähistatud “AUX”, “LINE”, “CD”, “TUNER”, “INPUT” ja “ANALOG”.
Kindlasti tekib kohe küsimus, kas kõik fono-eelvõimendid on ühesugused ja kui ei, siis millist valida?
Tõsi ka eelvõimendeid on erinevaid ja neist teeme tulevikus kindlasti eraldi juttu. Laias laastus saab neid aga valida vastavalt kasutatava helipeatüübi järgi. Kas MM (Moving Magnet) või MC (Moving Coil). Enamasti alustatakse MM helipeast. Aga kui rahakott võimaldab soovitame osta kohe eelvõimendi, mis suudab hakkama saada mõlema helipeatüübiga.
MM-tüüpi helipea puhul paneb plaadivao kontuuri järgiv helinõel nõelavarrega ühendatud magneti poolide vahel liikuma tekitades sellega signaali. Selline signaal on oluliselt tugevam, kuid ebatäpsem kui MC-tüüpi helipea poolt tekitatav signaal ning seda on lihtsam võimendada. Signaali tugevus tuleneb sellest, et magneti mass on pooli omast oluliselt väiksem – keerulisem liikuma saada, kuid tekitatav väli on tugevam.
MC-tüüpi helipea puhul paneb plaadivao kontuuri järgiv helinõel nõelavarrega ühendatud pooli magnetite vahel liikuma, tekitades sellega signaali. Selline signaal on oluliselt nõrgem ja õrnem, kuid täpsem kui MM-tüüpi helipea poolt tekitatav signaal ning seda on keerulisem võimendada. Signaali täpsus ja õrnus tuleneb sellest, et pooli mass on magneti omast oluliselt väiksem – lihtsam liikuma saada, kuid tekitatav väli on nõrgem.
Et oleks lihtsam valida oleks, siis toome lõpetuseks ka mõned fono-eelvõimendite näited, mida julgeme kindlasti soovitada.
iFi Zen Phono
IFi Zen Phono vinüülplaadimängija eelvõimendi sobib nii MM kui MC tüüpi helipeale ja saab hakkama praktiliselt kõikide tavakasutuses olevate helipeadega. Vaikne ja hea detailsusega. iFi seadmetele iseloomulikult lisab helile hästi kergel soojust ja ümarust. Tuntud tootjate komponendid ja kestev konstruktsioon. Sobib suurepäraselt sinu esimeseks vinüülplaadimängija eelvõimuks, mille väljavahetamist sa nii pea kaaluma ei pea.
Musical Fidelity V90 LPS
V90 LPS sobib samuti nii MM kui MC tüüpi helipeale ja saab hakkama praktiliselt kõikide tavakasutuses olevate helipeadega. Madal moonutustase ja mitmed erinevad sageduskorrektsioonid annavad lõpptulemuseks selge ning puhta heli. Kvaliteetsed koostekomponendid ja tugev ning vastupidav korpus on loodud selleks, et kesta. Kuigi välimuselt tagasihoidlik suudab see eelvõimendi olla sulle toeks pea iga vinüülimängija koosluse puhul ja teha seda üle keskmise hästi.
Rega Fono MM MK5
Rega pole ainult auhinnatud ja armastatud Planar-seeria plaadimängijate valmistaja, vaid toodab ka muud väga kvaliteetset helitehnikat, sealhulgas ka vinüülplaadimängijatele mõeldud eelvõime. MM MK5 sobib – nagu mudeli nimigi vihjab – vaid MM-tüüpi helipeadele, millest pole lugu, sest spetsialiseerunud eelvõimendi on omal alal alati ekstravõimekad. Selle kinnituseks on rohked auhinnad ja aja jooksul spetsialistide poolt kogutud tunnustus. Rega Fono MM MK5 võimaldab sinu MM-tüüpi helipeast maksimumi välja pigistada ja lisab omalt poolt helipilti soojust, jõudu ja sügavust. Asjatundjate valik!
Pro-Ject Tube Box S2 on tõelistele helientusiastidele ja audiofiilidele mõeldud lampidega kompaktne eelvõimendi, mis sobib nii MM kui MC tüüpi helipeale. Täpne RIAA korrigeerimine ja eriti madal müratase ning lampidele iseloomulik soe ja ruumikas helipilt võimaldavad sinu vinüülikogu kuulata juba täiesti uuel tasemel. Kui vinüülplaadimängija eelvõimud kipuvad üldiselt üsna igavad ja üksluised välja nägema, siis Tube Box S2 selles süüdistada ei saa, sest korpusest välja turritavad lambid lisavad nii žarmi kui autoriteetsust.
Kui soovid lugeda rohkem erinevate phono-eelvõimendite kohta, siis selleks on meil olemas uuem ja pikem blogipostitus: Kuidas valida vinüülplaadimängijale eelvõimendit?