Hea riiulikõlar on suurepäraseks valikuks eelkõige oma kompaktsete mõõtmete poolest, sobitudes hästi väikestesse ja keskmise suurusega ruumidesse, kus põrandakõlarid oma mõõtmete poolest juba liiast oleksid. Samas on riiulikõlari helipilt kõrgema kvaliteediga ja tänu suurematele elementidele ka laiema sagedusvahemikuga kui soundbaridest tulev heli.
Väikesemõõdulisi kõlareid leidub täna väga erineva disainiga ja seetõttu pole välimuse järgi sobiva paari leidmine just üle jõu käiv ülesanne. Endale õige heliga kõlarite leidmine on aga juba märksa keerulisem, kuid samuti mitte võimatu – tuleb vaid järgida mõningaid järgnevaid soovitusi ja olla iseenda ning oma vajaduste suhtes aus. Käesolevas postituses keskendumegi erinevatele passivset tüüpi riiulikõlaritele ehk kõlaritele, mis vajavad heli tekitamiseks lisaks eraldi helivõimendit ja ka heliallikat või seadet, mis sisaldavad mõlemat komponenti.
Muuseas – hoolimata nimest ei peaks riiulikõlar üldse riiulis seisma, vastupidi – selline asukoht on enamasti ideaalist üsna kaugel (tekivad helipeegeldused, resonants, moonutused). Riiulikõlar sobib märksa paremini eraldi kõlarijalgade või kapinurga peale, et oleks tagatud õige helipildi saavutamiseks vajalik tühi ruum kõlarite ja muude pindade vahel.
Esimese sammuna õigete kõlariteni jõudmiseks tuleb aga vastata küsimusele: “Mida ma vajan?”.
Mida ma vajan?
Esmalt hinda ära oma toa suurus ja mõtle sellele, kas soovid, et kõlaritest tulev heli täidaks kogu tuba või toimub kuulamine ainult mingis osas – näiteks ühel toa poolel tugitooli peal. Esimesel juhul vajad suuremaid ja võimsamaid kõlareid, kui teisel.
Lisaks tasub mõelda sellele, kas kuulad muusikat ühes kindlas punktis, või soovid, et need mängiksid ühtlasemalt kogu ruumis. Kvaliteetse stereoheli nautimiseks konkreetses punktis tasub vaadata pigem kõlarite poole, millel on heli suunavad/fokusseerivad kõlarielemendid (näiteks ruuportehnoloogiaga Klipsch RP600M). Vastupidisel juhul sobivad aga pigem heli hajutava iseloomuga riiulikõlarid (KEF LS50 Meta).
Väga oluline on ka see, mida sa kuulad. Klassikalise muusika jaoks sobivad paremini hea dünaamika, laia helilava ja ülimalt detailse esitusega “pehmemekõlalised” riiulikõlarid. Raskem rokk, metal ja klubimuusika lõikavad aga pigem kasu kõlaritest, millel on täidlane, konkreetne kõla. Nende edastatav heli on teravam või bassisem, kiire regeerimisega ja need suudavad mängida ka väga valjut heli, seda oluliselt moonutamata.
Kui kuulud viimaste sekka ja armastad muusikat kuulata eriti valjult tasub kindlasti jälgida veel sedagi, kas ja millisel küljel asub kõlaril bassiava. Sellest oleneb paljuski kõlari paigutus ruumis. Kõlareid, mille bassiava asetseb nende tagaküljel, ei saa seinale väga lähedale seisma panna, kuna valjul kuulamisel kipuvad madalad sagedused peegelduste tõttu moonutatud saama. Selle vältimiseks oleks hea kõlarid asetada seinast vähemalt 30-40 cm kaugusele.
Kui kõik eelnev on sul endale selgeks tehtud, siis tasub hakata kalkuleerima, mis hinnaklassis riiulikõlareid sa endale võimaldada saad. Reeglina on keskeltläbi ikka nii, et mida rohkem kulutad, seda rohkem vastu saad. Iseasi, kas see “rohkem” on just täpselt see, mis sulle meeldib või kas vahe ka kõrvaga kuuldav on. Kõlari ostmine on paljuski ka väga emotsionaalne tegevus – kas side uue kõlaripaariga tekib või mitte, saad teada ikkagi selle ees istudes. Seetõttu tasub võimalusel alati enne ostmist salongist läbi tulla ja mõned oma lemmiklood ära kuulata, siis võib kindel olla.
Palju kiitust pälvinud kõlarid
Järgnevalt toome ära mõned ValiHeli salongis müüdavad (ja ka kuulamiseks väljas olevad) populaarsemad riiulikõlarid, mis on meeldinud nii meie klientidele kui ka meile ja mida võime rahuliku südamega soovitada.
Elac Debut B5.3
Odavama hinnaklassi kõlaritel puudub sageli midagi vajaka jääma – kas on bassi vähe või on kõrgeid liiga palju või näevad need kuidagi odavad välja. Elac Debut B5.3 puhul midagi sellist pole. Paneb hoopiski imestama, kuidas nii puhta, hea eraldusvõime ja elava heliga kõlarid saavad sellist hinnasilti kanda. Elac Debut kõlarid tulevad mängeldes toime nii pehmema kui käredama heliga ja neid on huvitav kuulata, ka siis kui kompositsioonid on keerukad ning korraga mängib terve sümfooniaorkester. Need kõlarid on ka kergesti võimendatavad ja kõlavad hästi ka soodsama hinnaklassi helivõimenditega (näiteks Wiim Amp, Argon Audio SA2 jms). Tegemist on paljukiidetud ja auhinnatud kõlarite uue põlvkonnaga, mis ei jää kuidagi alla oma eelkäiate auhinnatud minevikule. Iseloomujoonteks: tasakaalukus, puhtus, sujuvus.
Neile, kellel kuulamisruum veidi suurem või meeldib bassisem helipilt, sobib aga paremini antud kõlarite “suurem vend”- Debut B6.3
Q Acoustics 3020c
Q Acoustics 3020c kompaktne riiulikõlar on pisut kogukam ja suurema jõudlusega, kui 3010c ning sobib ideaalselt nii väiksematesse ruumidesse stereokõlariks, kui ka tagakõlariks erineva suurusega kodukinosüsteemides. See kõlaripaar põhineb kallima Concept-seeria jaoks väljatöötatud arhitektuuril – hermeetiliselt suletud kõrgsageduselement on ülejäänud korpusest mehaaniliselt isoleeritud, mis võimaldab vältida madalsageduselemendist lähtuvat segavaid sagedusi. See on ka hästi kuulda – 3020C mängib oma hinnaklassis üht puhtamat, naturaalsemat ja avaramat heli. Samas tuleb võimendi valikul olla veidi valvsam, kuna see mudel toob eriti detailselt ja selgelt esile kõrgema heliriba ning võivad – olenevalt maitsest – kasu lõigata pigem soojema helivärvinguga helivõimendist. Sobivad suurepäraselt väga erinevat sorti muusika ja filmisheli kuulamiseks. Enne nende kõlarite soetamist vaata kindlasti mõõdud üle – tegemist on tavalisest veidi sügavama riiulikõlariga, mis ei pruugi sinu kodus igale poole sobida. Silmipaitav kumerate nurkadeda disain on aga boonuseks – Q Acoustic 3020c ei ole kõlar, mida peaksid vaateväljalt peitma.
Kusjuures ka neist riiulikõlaritest on sarnase heliga, ent suuremate mõõtmete ja suurema bassielemendi tõttu võimsama madalate sageduste taasesitusvõimega mudel – Q Acoustics 3030c.
Bowers & Wilkins 606 S3
Bowers & Wilkinsi 606 S3 kõlarid tõusevad esile eelkõige soliidse helilava ja selge ning väga puhta keskmise ja detailse ülemise registri esituse poolest. B&W 606 S3-l on eriline anne tuua muusikas välja kõik kõlarõhud ja nüansid, mida artistid oma loomingusse pannud on. Näiteks kõlab metal läbi nende kõlarite ka tõesti metalselt, mistõttu on need ühed armastatuimad rock-muusikale sobivad kõlarid. See kõlaripaar säilitab oma puhta kõla ja mängulusti ka väga valju esituse kestel ning ei hakka heli moonutama. Omas hinnaklassis on neile praktiliselt võimatu vastast leida ja iga tõsine melomaan võiks nende kõlaritega tutvust teha ning seda olenemata žanrist. Tegu on ühe armastatuima ja juba palju põlvkondi läbinud mudeliga, mille loojate tohutu töö ning suured kogemused on esimesest taktist tunda. Aegumatu klassik!
Mainime siinkohal ära, et neil kõlareil on ka väikevend – samuti väga hea heliga aga mitte nii “tummine” B&W 607 S3
Wharfedale EVO 4.2
Wharfedale EVO 4.2 kõlarite eripäraks on tavapärasemast suuremad mõõtmed, suunatud helivooga kõrgsageduselement ja väga hea bassilaiendusega madalsageduselement. Tulemuseks väga puhas ja “pehme” heli, millel on nii detailsust, sügavust kui avarust. Sobivad kõige paremini jazzi, klassika, aga vaiksema elektroonika või pehmema rocki jms esitamiseks. Piisavalt bassised, et tulla toime subwoofrita, samas ei hakka bass sind segama – kõik on tasakaalus. Sobiva võimendi korral on nad ühed musikaalsemad kõlarid oma hinnaklassis.
KEF Q Concerto Meta
KEF Q Concerto Meta kõlarite näol on tegemist Q-seeria esimeste kolmeribaliste riiulikõlarite mudeliga ja need on heaks näideks sellest, et tõeliselt audiofiilse ja võimsa heli ning modernse disaini nautimiseks ei pea enam ammu üüratu suuri summasid kulutama. Kriitikute ja helientusiastide poolt väga positiivse kriitikaga vastu võetud kõlarid esitavad äärimselt avarat, mõnusalt jõnksuva bassi ja siidiste kõrgete sagedustega hõrku heli, mis sobivad nii erinevat tüüpi muusika kuulamiseks, kui ka fimlielamuste võimendamiseks. Tänu kolmeribalisele disainile võib väiksemas kuulamisruumis ruttu meelest minna, et sa ei kuula mitte põranda- vaid riiulikõlareid. Tavapärasest suurem bassiava vähendab oluliselt suurel võimsusel mängiva bassikõlari liikumisest tekkivat müra. Kui kuulad muusikat tihti väga valjult, siis soovitame asetada selle kõlaripaari seinast eemale – nii talitades tagad, et sinu võimas kõlaripaar mängiks heli igas situatsioonis parimal moel. Hoolimata jõulisest helist on see kõlaripaar üsna lihtsalt võimendatav ja sellega tulevad hästi toime väga paljud helivõimendid, millel on piisavalt väljundvõimsust.
Ei saa ära mainimata (ja kiitmata) jätta ka uue Q Meta seeria väiksemat riiulikõlarit, mis on küll 2-ribaline ent sellele vaatamata säilitab paljud oma suurema venna head omadused – selleks on Q3 Meta.
KEF LS50 Meta
2012 aastal välja tulnud KEF LS50 sai hetkega audiofiilide üheks lemmikumaks riiulikõlariks ja on seda ka nüüd, kui seda mudelit asendab veel parem, 2020 aasta sügisel välja tulnud uuendatud versioon KEF LS50 Meta. Sobivad need ikoonilised kõlarid ideaalselt pehmemate stiilide esitamiseks; detailiküllus, üleüldine sügavus ja hea dünaamika on selle kõlari kohta käivateks märksõnadeks. Heli ruumis laiali hajutavate elementide poolest ei ole sul tingimata tarvidust ühes kindlas punktis istuda – atmosfääri jagub kogu ruumi. KEF LS50 Meta on oma kompaktete mõõtmete kohta üpriski raske ja tema korpus on tehtud materjalidest, mis neelavad ebasoovitavaid sagedusi. See annab juurde nii puhtuses kui esitatava heli dünaamikas. Tegemist on ühtede kõige musikaalsemate ja pehmekõlaliste kõlaritega, mida meie kuulnud oleme. Küll ei pruugi need kõlarid aga sobida neile, kel soov muusikat kuulata nö “punn põhjas” – KEF-i kõlarielemendid pole selleks mõeldud ja võivad ekstreemsetel helinivoodel madalamaid sagedusi moonutama hakata. Kui see sulle probleemiks ei ole, siis on tegu oma hinna ja suurusklassi tippkõlaritega, mis näevad pealekauba väga moodsad välja.
Quad Revela 1
Quad Revela 1 riiulikõlarite näol on esituse poolest tegemist juba vaat, et HI-END kõlaripaariga, mis paneb kõrvad liikuma juba tõsisematel audiogurmaanidel. Tähelepanuväärseks on seejuures ka kõlarite hinnaklass, mis on ootamatult mõstlik ja väga kaugel Hi-End kõlaripaaride tasemest. Suurepärase eraldusvõimega, naturaalne ja väga avar helipilt annab tunnistust kõlari väljatöötamisse läinud ajast ning hoolest. Väga elegantne välimus ja oma kõlapildi kohta suhteliselt väiksed mõõtmed vaid lisavad ahvatlust. Tegemist on heli suunaga mängivate kõlaritega, mille selge ja puhas heli kandub küll laiali kogu ruumi ulatuses, kuid kui tahad olla otse laval ja muusikute keskel, siis tasub istuda klasiikaliselt otse kõlaripaari ees. Parima tulemuse saamiseks soovitame neid kõlareid võimendada korraliku stereohelile pühendunud stereovõimendiga. Iseäranis ideaalsed kõlarid erineva klassikalise, instrumentaal ja jazzmuusika austajate jaoks.
Monitor Audio Gold 100 6G
Monitor Audio Gold 100 6G luksusliku välimusega riiulikõlaripaar taasesitab muusikat tõeliselt muljetavaldava kvaliteedi ja enesekindlusega igal sagedusel. Bass on võimas ja sügav, kesksagedus selge ning puhas ja kõrged sagedused sillerdavad ruumiliselt ning toovad välja ka varem kuulamata detailid. Detailsus on lausa stuudiokõlarite tasemel – märkamata ei jää nii head kui ka vead. Tegemist on väga jõuliste 3-ribaliste riiulikõlaritega, mis on suutelised esituse puhtust ja lummavat musikaalsust kaotamata mängima ka väga valjult. Modernse välimuse ja veelgi modernsema tehnoloogia eest tuleb kukrut küll tavapärasest veidi rohkem kergendada, kuid tulemus on igat senti väärt. Õnneks ei ole helivõimendi osas tegemist väga kapriissete kõlaritega, mistõttu on üsna tõenäoline, et ka sinu praegune helivõimendi saab nendega kenasti hakkama. Ideaalse klapi puhul oled aga saanud endale helisüsteemi, mille abil kuuled rohkem kui teised ja tõenäosus, et sa soovid selle lähemas tulevikus väljavahetada on üpris väike.
Ülaltoodud valik on tehtud ValiHeli salongis kuulamisruumis väljasolevate kõlarite seast ja ei pretendeeri lõplikule tõele (mida helimaailmas ei kipugi olema) vaid meie meeskonna subjektiivsele arvamusele. Küll aga on enamus väljavalitud kõlaritest saanud palju kiitust erinevate maailma tuntumate helitehnika väljaannete nagu What Hi-Fi?, Hi-Fi Choice, Stereophile, Stereo Magazine, The Absolute Sound, Part-Time Audiphile jne ekspertide/arvustajate poolt, seega tasub kindlasti kuulama tulla, kas meie ja ekspertide arvamus leiab ühisosa sellega, mida huvilisena otsima oled tulnud.
Kohtumiseni ValiHelis – oma kõrv on kuningas!
Artikkel on uuendatud 10.11.2024 seoses suvel-sügisel välja tulnud uute kõlarimudelite müügile/meie salongi saabumisega.