Kuidas valida vinüülplaadimängijat?

Kas oled hiljuti (taas-) alustanud vinüülide kogumisega ja sooviks nüüd vinüülplaadimängijat, aga ei tea kohe üldse, millest alustada?

Pole hullu! Olenemata sellest, kas oled alal uustulnuk või juba kogenud melomaan – ValiHeli aitab järgnevas blogipostituses selgitada, miks ja millist vinüülimängijat osta. Lisaks oleme teinud POSTITUSE, mis avab veidi rohkem vinüülplaadimängijte ehituse ja tööpõhimõtete tagamaid.

Aga kui tunned end pärast alljärgneva lugemist siiski veel ebakindlana, või pole kohe aega süveneda, siis võid alati meiega ühendust võtta – anname endast parima, et leida just sinu nõuetele vastav ja sobiv lahendus.

Näide lihtsast, aga heast lahendusest: Elipson Prestige Facet BT integreeritud phono-eelvõimendiga aktiivkõlarid ja Pro-Ject-i (eelvõimendita) vinüülplaadimängija

Kas vinüülplaadimängija on ikka see, mida ma vajan ja tahan?

Kui oled oma elu esimese plaadimängija otsingul, aitab kindlasti see, kui vastata enda jaoks ära mõned lihtsad küsimused:

Miks just vinüülplaat?

Kui oled haaratud vinüülplaadist kui objektist ja armastad muusikat peamiselt kuulata, mitte taustal kuulda, siis on vinüül just sulle.  Äsja avatud plaadiümbrise nuusutamine, kaanekujunduse imetlemine, plaadi mängijale asetamine, lisainfo lugemine, esimene kuulamine, poole vahetamine, hiljem riiulisse õigele kohale asetamine – need on meeldivad rituaalid ja kui sa tunned, et see sulle meeldib, siis jah – muretse endale kiiremas korras vinüülplaadimängija. Kui aga sul on erinevaid allergiad füüsilise meediumi vastu, või kuulad muusikat peamiselt taustaks, kuid soovid seda siiski teha kvaliteetselt, siis tasuks uurida hoopis meie valikus olevate striimerite kohta.

Automaatne, poolautomaatne või manuaalne?

Kas oled enamasti kuulamise juures ja sulle meeldib kohe plaadi poole lõppedes, seda käsitsi vahetada? Või soovid sageli kiirelt plaadist ülevaate saamiseks seda loo kaupa proovida? Sel juhul sobib sulle automaatikavaba manuaalne mängija. Kui aga kuulad enamasti korraga ära kogu plaadipoole või jätad selle omapäi mängima (näiteks enne magama jäämist või niisama taustaks), siis soovitame kiigata automaatsete mängijate poole, millel käpp liigub plaadi lõppedes algasendisse ise tagasi ja mootor jääb seisma.

Kas ja millist helitehnikat mul juba kodus olemas on?

Tasub üle vaadata, kas äkki on kodus juba olemas fono-sisendiga võimendi või korralikud kõlarid vms. See võib teha mängija soetamise odavamaks, samas anda ka ette piirid, millist mängijat üldse soetada tasuks. Kui ise päris kindel pole, mida miski olemasolev seade teeb ja mis kvaliteediklassiga tegu on, saab alati spetsialistiga nõu pidada.

Kui need küsimused on vastatud, siis oled juba väga palju targem ja võid julgemalt plaadimängijat valima asuda!

Vinüülimängija on osa süsteemist!

Kuna vinüülimängija enamasti ise kõva häält ei tee, on talle juurde tarvis üldjuhul kas stereovõimendit koos passiivkõlaritega või fono-sisendiga aktiivkõlareid. Alati võib plaate kuulata ka vaid kõrvaklappidega –  sel juhul on vaja korralikku kõrvaklapivõimendit ja kõrvaklappe.

Millega valiku tegemisel arvestada? Eelvõimendi olemasolu.

Üks oluline aspekt, mida plaadimängija valikul tähele panna on see, kas plaadimängijal on sisseehitatud fono-eelvõimendi või mitte.

Fono-eelvõimendi (edaspidi nimetatud ka eelvõimendi) tööpõhimõte on lihtne –  see muudab plaadimängija poolt vinüülilt üleskorjatud helisignaali parameetreid nii, et helisüsteem seda kasutada saaks. Kui vinüülimängijal endal eelvõimendit sisse ehitatud pole, tuleks üle kontrollida, kas ehk võimendil või kõlaritel on. Kui ei, siis ei jää muud üle kui see juurde soetada.

Mis see fono-eelvõimendi täpsemalt on ja kuidas selle olemasolu kontrollida? Või äkki saaks ikka ilma hakkama? Nendele küsimustele saad põhjalikuma vastuse SIIT postitusest.

Klassikaline helisüsteem vinüülide kuulamiseks: passiivkõlaraid (Rega Kyte) + stereovõimendi (koos integreeritud fono-eelvõimendiga. Pildil Rega Brio R) + vinüülimängija (Rega Planar 1). Lisanduvad helikaablid.

All-in-one süsteem tundub palju lihtsam valik, miks mitte see?

Supermarketites müüdavaid trendikaid kõik-ühes (all-in-one) süsteeme soovitame võimalusel vältida, kuna need ei ole loodud kestma ja nende ebakvaliteetsed koostisosad ei ole kuidagi teie kallite plaatide vastu sõbralikud. Ka helikvaliteet kipub nende seadmete puhul olema lausa nii kehva, et võib muusika kuulamise isu päris ära võtta.

Kui aga on kindel soov saada võimalikult kompaktset erinevate lisavõimalustega seadet, siis soovitame osta Pro-Ject Juke Box E1 või Pro-Ject Juke Box S2 vinüülplaadimängija, milles on olemas juba sisseehitatud lihtne stereovõimendi – ühendage mängija kõlaritega (ei pea olema aktiivid) ja hakkage kuulama! Nendel vinüülimängijatel on olemas ka bluetooth vastuvõtja, mis tähendab, et saate läbi selle kuulata ka telefonist sinna saadetud muusikat.

Pro-Ject Juke Box E helivõimendiga vinüülplaadimängija
Pro-Ject Juke Box E helivõimendiga vinüülplaadimängija

Vinüülplaadimängijate erinevad hinnaklassid, erinevad omadused. DJ-mängijate omaette maailm.

Kui hing ihkab kvaliteeti, aga saadaval on suur valik erineva välimuse, hinna ja omadustega mängijaid, on valik mõistagi keeruline. Toome järgnevalt välja erinevad hinnatasemed ja selle, mida antud taseme juures vinüülplaadimängijalt oodata tasub.

Hea tase algajatele. Hind: alates 225 kuni 549 EUR

  • alumiiniumist taldrik ja käpp
  • mõned plastikdetailid korpusel
  • sageli vaid automaatne või poolautomaatne süsteem
  • soodsama hinnagrupi helipea ja nõel
  • enamasti sisseehitatud eelvõimendi
  • anloog karakteriga soe heli

Soovitame mudeleid:

Pro Ject A1 (eelvõimendiga, täisautomaatne, elektrooniline kiiruse muutmine)

Argon Audio TT Mk2 (hea hinna-kvaliteedi suhe, eelvõimendiga (väljalülitatav), manuaalne, elektrooniline kiiruse muutmine, MDF korpus, palju värvitoone)

Audio-Technica LP70XBT (eelvõimendiga, automaatne, AT-VM95C helipea, elektrooniline kiiruse muutmine, Bluetooth ühendus)

Rega Planar 1 (eelvõimendita, manuaalne, Carbon helipea, manuaalne kiiruse muutmine, ökoloogiliselt väiksem jalajälg)

NB! Kui soovid oma vinüülplaadimängijast (olenemata selle hinnaklassist) maksimaalselt hea heli kätte saada, siis tasub alustuseks pöörata tähelepanu kahele vinüülimängija esitust enim mõjutavale asjaolule.

Esmalt veendu, et sinu armas vinüülimängija oleks asetatud võimalikult jäigale ja stabiilsele pinnale – tugev riiul, laud, spetsiaalne alus vms. See ei tohiks kõikuda, ega kanda edasi väliskeskkonnast lähtuvaid vibratsioone ja võiks ideaalis olla maapinna suhtes loodis. Kõikuv kapp, logisev laud, viltune riiul või kõmisev kõlar ei ole kindlasti õige koht, kuhu vinüülplaadimängijat asetada! Sellest kannatab üldine helipilt ja lisaks tekib suur oht vigastada vinüülplaati, vinüülimängija helinõela, vinüülimängijat või äärmuslikul juhul lausa kogu helisüsteemi.

Teiseks – vaheta oma vinüülplaadimängija helipea parema vastu, sest see parandab sinu plaadimängija helikvaliteeti kuuldavalt. Enamus mängijatega tuleb vaikimisi kaasa soodsaima hinnaklassiga helipea, mis teeb oma töö küll ära, kuid ei anna maksimaalset tulemust. Algtaseme mängijate puhul ei maksaks muidugi uue helipea hinnaga ka üle pingutada, kuna sel juhul kandub heliline nö pudelikael juba sinu vinüülimängija teistesse komponentidesse või mujale helisüsteemi.

Argon Audio TT vinüülplaadimängija, roheline viimistlus Pine Green
Argon Audio TT Mk2 manuaalne vinüülplaadimängija
Audio-Technica LP70XBT täisautomaatne vinüülplaadimängija

Parem tase edasijõudnutele. Hind: 549 – 999 EUR

  • kvaliteetne alumiiniumist või süsinikkiust helikäpp
  • terasest või akrüülist taldrik
  • manuaalne käitlemine
  • keskmise hinnatasemega helipea ja -nõel
  • soodsamatest mängijatest tugevam ja raskem korpus
  • hea eraldusvõimega puhas helipilt

Soovitame mudeleid:

Argon Audio TT4 (manuaalne, süsinikkiust helikäpp, ATS-teholoogia ,suurepärane ja harva nii hästi kõlav sisse ehitatud eelvõimendi, Ortofon 2M Red helipea, elektrooniline kiiruse muutmine, väga stabiilne 7,2 kg)

Pro-Ject Debut Evo 2 (manuaalne, süsinikkiust helikäpp, Pick It MM EVO helipea, elektrooniline kiiruse muutmine, palju värvitoone)

Rega Planar 2/Nd3 (manuaalne, tugevad materjalid, alumiiniumist RB220 helikäpp, manuaalne kiiruse muutmine, Rega Nd3 helipea)

Pro-Ject Debut PRO (manuaalne, Pick-It PRO väga selge esitusega helipea, nikliga kaetud metallist detailid, süsinikkiust helikäpp, mugav elektrooniline kiiruse muutmine)

Rega PL2 ND3 vinüülplaadimängija
Rega PL2/ND3 vinüülplaadimängija
Pro-Ject Debut EVO 2 vinüülplaadimängija

Kõrgem tase nõudlikumale entusiastile. Hind: 999-1999 EUR

  • kvaliteetsemad materjalid erinevate osade ehituses
  • väga hea helipea ja nõel
  • spetsiaalne eriosade disain
  • sageli valminud osaliselt käsitööna
  • eelvõimendust pole enamasti sisse ehitatud või on tavaliselst kõrgema kvaliteediga
  • põnev disain – ka eriväljaanded jäävad tihti sellesse hinnavahemikku
  • spetsiaalsed omadused, mida tavatüüpi mängijatel ei leia – näiteks võrguühendus
  • väga hea eraldusvõimega puhas ja detailne heli

Soovitame mudeleid:

Pro-Ject Automat A2 (hinnaklassi kohta erandlik täisautomaatne vinüülplaadimängija, korralikud kõlariterminalid, Ortofon 2M Red helipea, automaatika on taasesituse ajal ülejäänud mootorist lahutatud, raske korpus)

Pro-Ject T2 W (manuaalne, juhtmevaba (Hi-Res) ühendus läbi Wi-Fi ühenduse, akrüülist plaaditaldrik, elektrooniline kiiruse muutmine, sisseehitatud kvaliteetne eelvõimendi)

Rega Planar 3 50th Anniversary Edition (manuaalne, tähtpäevaga seotud erikujunduses logod, spetsiaalselt häälestatud vooluallikas, Rega Exact helipea, Planar 6 mudelis kasutatav veoratas, RB330 täpne helikäpp, 12 mm klaasist plaaditaldrik)

Technics SL-1500C (manuaalne, otseveoga tugev mootor, Ortofon 2M Red helipea, kolm kiirust ja nende elektrooniline muutmine)

Pro-Ject A2 täisautomaatne vinüülplaadimängija
Pro-Ject A2 on omas hinnaklassis haruldane täisautomaatne vinüülplaadimängija

 

Pro-Ject T2 W vinüülplaadimängija
Pro-Ject T2 W uuenduslik võrguühendusega vinüülplaadimängija
Technics SL1500C vinüülplaadimängija
Suurepärane vinüülplaadimängija koduseks kasutamiseks: Technics SL-1500C

Tippklassi High-End tase tõelistele heligurmaanidele. Hind: 1999 – … EUR

  • seadme koostamisel on kasutatud ainult väga kvaliteetsed materjale ja võtmetähtsusega detailid on sageli valminud eritellimusel
  • robustse, kompromissitu ja kestva ehitusega
  • enamasti on tegemist väga raskekaaluliste vinüülplaadimängijatega (isegi kuni 500 kg!)
  • tulevad reeglina ilma helipeata, kuna sellisel tasemel soovivad entusiastid kasutada oma kogemuse põhjal valitud kõrgeima klassi helipead
  • spetsiaalne eriosade disain, tehnoloogia viimane sõna
  • balansseeritud väljund
  • suur hulk erinevaid seadistusvõimalusi
  • eelvõimendust pole sisse ehitatud, kuna sellisel tasemel soovivad entusiastid kasutada oma kogemuse põhjal valitud ja ülejäänud helisüsteemiga parimat sobivust omavat eelvõimendit
  • põnev, uuenduslik ja eksklusiivne disain
  • valmistatud tootja esindustehastes oma ala tippspetsialistide poolt
  • alati hoolikalt testitud töökord
  • äärmiselt detailne, suure sügavuse ja selgusega helipilt

High-End plaadimängijate soovitamine on komplitseeritud, kuna sellele tasemele jõudnud helientusiasti eelistused on väga isiklikud. Silmas peetakse väga erinevaid subjektiivseid nüansse (kõla, disain, sobivus ülejäänud helisüsteemiga, bränd jms), aga ka ehituskvaliteeti, koostematerjale ja eksklusiivsust. Mida kallimaks läheb hind, seda keerulisemaks läheb ka valik, sest suurt summat välja käies soovitakse endale unistuste plaadimängijat ning erinevaid kriteeriume, mida arvestada, võib olla musttuhat. Sellise vinüülplaadimängija ostusoovi korral tasub alati konsulteerida oma hi-fi müüjatega ja uurida esmalt seda, mida on pakkuda oma ala suuremate tootjate tippmudelite hulgas. On väga tõenäoline, et just teile meeldiv mudel on nende valikus juba olemas.

Soovitame mudeleid:

Musical Fidelity M8xTT (väga efektne läbipaistvast akrüülist korpus, kahekorruseline plaaditaldrik, Musical Fidelity 10-tolline helikäpp, magnetilise summutussüsteemiga alusjalad, balansseeritud väljund, kaalub üle 30 kilogrammi,  valminud käsitööna Euroopas)

Pro-Ject Signature 10  (võimas ja täpne mootor, 10kg kaaluv kihiline plaaditaldrik, rohkelt seadistusvõimalusi, plaaditaldriku alusest magnetiliselt eraldatud mootor, disainitud ja valmistatud Euroopas)

Musical Fidelity M8xTT vinüülplaadimängija
Musical Fidelity M8xTT tipptasemel vinüülplaadimängija
Pro-Ject Signature 10 vinüülplaadimängija
Pro-Ject Signature 10 luksuslik vinüülplaadimängija

DJ-tüüpi plaadimängijate maailm

DJ-dele vajalikud mängijad seisavad aga täiesti eraldi kategoorias, sest kodukuulamiseks mõeldud mängijad oma omadustelt kindlasti DJ-le ei sobi. Hoolimata kvaliteedist – neil lihtsalt pole neid omadusi ning disaini, mida vaja (märksõnadeks miximine, skrätsimine, tempo seadistamise võimalus kui ka näiteks nõela valgustus)

 Hind – alates 350 EUR

  • vibratsioonikindel raske korpus
  • väga vastupidavad detailid
  • manuaalne käitlemine
  • tugev otseveoga mootor
  • spetsiaalsed võimalused pöörlemiskiiruse seadistamisel
  • lisafunktsioonid hübriidsete dj-süsteemidega mängimiseks (DVS – Digital Vinyl System)
  • sageli sisse ehitatud fono-eelvõimendi (reeglina jõulisem / bassisem, kuigi tihti jääb puudu täpsusest)
  • robustne välimus
  • jõuline, hea rütmiesitusega helipilt

Soovitame mudeleid: Technics SL-1210GR2 (must)/Technics SL-1200GR2 (hõbedane), Audio-Technica AT-LP140XP

Technics SL-1200GR2 otseajamiga vinüülplaadimängija
Technics SL-1200GR2 otseajamiga vinüülplaadimängija on ideaalne tööriist DJ-dele

Head valimist! ValiHeli ootab sind!